II. Abdülhamid Dönemi'nde Sivas'ta eğitim
Education in Sivas in the term of Abdülhamid II
- Tez No: 494043
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasında, II. Abdülhamid döneminde Sivas'ta bulunan eğitim kurumlarının arşiv belgeleri, salnameler, araştırma ve inceleme eserleri ışığında tanıtılması ve Sivas'ın eğitim durumunun ortaya konulması hedeflenmiştir. Öncesinde, Osmanlı Devleti'nin bu döneme kadarki eğitim durumu ve eğitim kurumları tanıtılarak konuya alt yapı oluşturulmaya çalışılmıştır. İki bölümden oluşan tezimizin birinci bölümünde Sivas'ın Selçuklular ve Osmanlılar döneminde eğitimde geldiği nokta ortaya konmuştur. Daha sonra ise Sivas'ta Osmanlı'nın temel eğitim kurumları olan sıbyan mektepleri ve medreseler, ardından yeni tarzda açılan ibtidaiye, rüşdiye, idadi, darülmuallimin, mesleki ve teknik okullar incelenmiştir. Ayrıca azınlık okulları ve yabancı okulları da incelemeye dahil edilmiştir. İkinci bölümde ise bu eğitim kurumlarında çalışan personeller ve görevleri, talebe işleri, mekteplerin tatil zamanları, idareci ve muallimlerin izinleri, cezaları, nişan ve terfileri incelenmiştir. Mektep binalarının tamir ve inşaat işleri, mekteplerde çalışanlarının aylıkları ve masraflar da ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise Sivas'ın eğitim durumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to introduce the education institutions in Sivas in the term of Abdülhamid II in the light of archival documents, yearbooks, research and investigation works and to reveal the education background of Sivas. Priorly,it is thought to create the infrastructure for the subject introducing the education system and education institutes of Ottoman Empire until this period. İt consists of two parts. In the first part, it explores a series of education reforms in Sivas carried out in the time of Seljuks and Ottomans. Then the elementary schools, based on medrese institutes run by religious endowments and known as the main education. İnstitutions of the Ottoman Empire; later primary, secondary, high schools, teaching schools, vocational and technical schools in new style are examined. Minority schools and foreign schools are also included in the study. In the second part, the staff working in these education institutes and their duties, student affairs, holiday times of schools, permits, punishments, ranks and upgrades of administrators and teachers are discussed. Restoration and architecture of school employees are also searched. In the conclusion part, the education status of Sivas in evaluated.