Karpal tünel sendromunda lokal steroid injeksiyonlarının klinik ve elektrofizyolojik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 49408
  2. Yazar: F. FİGEN AYHAN ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DR. Z. REZAN YORGANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı, karpal tünel sendromunda lokal steroid tedavisinin hem klinik semptomlar hem de median sinir motor ve duysal sinir iletimi üzerindeki etkilerini değerlendirmekti. Standart değerlendirme ve tedavi protokolü kullanarak 24 hasta ve 32 elde (ortalama yaş: 50.71 ±10.02; 23 kadın ve 1 erkek) prospektif olarak çalıştık. Median sinirin normal elektrofizyolojik değerlerini saptamak için 42 normal kontrol (ortalama yaş: 39.10±10.50; 21 kadın ve 21 erkek) alındı. DDL> 3.4ms ve/veya DML>3.9ms değerler patolojik olarak belirlendi. Lokal steroid tedavisinin etkinliğini değerlendirmek için klinik ve elektrofizyolojik bulgular düzenli aralıklarla : tedaviden önce, injeksiyondan 3, 6 ve 12 ay sonra tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of local steroid treatment on both the clinical symptoms and motor and sensory conduction of the median nerve in carpal tunnel syndrome. We prospectively studied steroid injection in 32 hands in 24 patients (mean age 50.71 ±10.02; 23 women and 1 man) by standard evaluation and protocol of treatment. To determine the normal electrophysiological values of median nerve 42 normal control (mean age 39.10+10.50; 21 women and 21 men) were included. The values of DSL> 3.4msec and/or DML>3.9msec were determined as pathological findings. In order to assess the efficacy of local steroid therapy clinical and electrophysiological findings were repeated at regular intervals: before therapy, 3 months, 6 months and 12 months after the injection. SPSS /MANOVA repeated measures variance analysis were used for statistical analysis. At follow-up scores of clinical symptoms and signs and electrophysiological variables of median nerve showed a significant trend to improve with respect to the baseline values [p