Karpal tünel sendromunda ENMG bulgulari ve farkli konservatif tedavi yöntemlerinin karşilaştirilmasi
ENMG findings in carpal tunnel syndrome and assessment of different conservative treatment protocols
  1. Tez No: 272286
  2. Yazar: KORHAN BAKLACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Prospektif, randomize, plasebo kontrollü bu çalışmamızda; karpal tünel sendromunda, deksametazon iyontoforezi, terapötik ultrason ve parafin banyosundan oluşan fizik tedavi programı, plasebo (sham) fizik tedavi ve el bileği istirahat splinti uygulamalarının; elektrofizyolojik değişkenler, semptom şiddeti ve fonksiyonel kapasite üzerine etkileri değerlendirilmiştir.Çalışmaya klinik ve elektrofizyolojik olarak hafif, ılımlı düzeyde idiyopatik KTS tanısı konan 80 hasta (78'i kadın, 2'si erkek) dahil edildi. Hastalar; fizik tedavi (n=21), el bileği istirahat splinti (n=22), fizik tedavi+splint (n=18) ve plasebo (sham) fizik tedavi (n=19) gruplarına randomize edildiler.Fizik tedavi grubundaki hastalara; 2 Watt/cm2 dozunda, 5 dk, sürekli ultrason(3 MHz, başlık alanı 4 cm²),15 dakika süreyle deksametazon ihtiva eden krem ile iyontoforez (500g/mol, 2.5-4mA), 10 dakika süreyle, önkol ortasına kadar, parafin banyosu, 3 hafta süreyle haftada 5 gün toplam 15 seans uygulandı. İkinci gruptaki hastalar, gece ve gündüz, 30 gün süreyle,el bileği nötral pozisyonda kalacak şekilde,el-el bileği istirahat splinti kullandı. Üçüncü gruba, ikinci gruptaki tedaviye ek olarak birinci grupta verilen fizik tedavi ajanları uygulandı. Dördüncü gruba ise herhangi bir cihaz çalıştırılmadan, elektrik akımı olmaksızın ve lokal steroid pomad sürülmeden sham (taklit) ultrason ve iyontoforez işlemi,hastalar bu durumdan habersiz olarak,diğer gruplarda belirtilen sürelerde uygulandı. Hastalar tedavinin başlangıcında, sonrasında, birinci, üçüncü ve altıncı ayında elektronörofizyolojik parametreler (mediyan sinir motor distal latansı, amplitüdü ve duysal sinir iletim hızları, duysal pik latans ve amplitüd) ve Boston Skalası (semptom şiddeti ve fonksiyonel kapasite) ile değerlendirildiler.Çalışmanın sonunda, el bileği istirahat splinti grubunda mSNCV, mMDL ve mediyan sinir motor amplitüdü değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı düzelme görüldü. Fizik tedavi grubunda mSNCV, mMDL ve mSDL değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı düzelme mevcuttu. Fizik tedavi+splint grubunda ise mSNCV, mMDL ve Boston semptom şiddeti skorlarında istatistiksel olarak anlamlı düzelme görüldü.Plasebo hariç diğer üç tedavi grubunun da KTS'de etkin olduğu bu çalışmamızda; gruplar arası değerlendirme yapıldığında el bileği istirahat splinti uygulanan grubun, diğer üç gruba göre, istatistiksel açıdan anlamlı biçimde daha etkin olduğu ve bu etkinliğinin daha uzun sürdüğü bulundu.Tedavi memnuniyeti, en fazla; fizik tedavi+splint grubunda izlenirken, en az memnuniyet ise plasebo grubunda olmuştur.
Özet (Çeviri)
This prospective, randomized, placebo controlled clinical study aimed to investigate the effects of splinting, placebo (sham) physical therapy and real physical therapy combined with dexamethasone iontophoresis, therapeutic ultrasound and paraffin bath on electroneurophysiological and clinical parameters in carpal tunnel syndrome (CTS).80 patients (78 female, 2 male) with the diagnosis of mild and moderate idiopathic CTS were included in the study. Patients were randomly assigned to physical therapy (n=21), splinting (n=22), physical therapy + splinting(n=18) and placebo(sham) physical therapy (n=19) groups. Steroid iontophoresis of 15 minutes using dexamethasone as a conductive agent (500g/mol, 2.5-4mA), continuous ultrasound of 5 minutes at 2.0 W/cm2 (3 MHz, 4 cm² probe area), paraffin bath of 10 minutes for hands upto middle of forearm was applied to the physical therapy group for fifteen sessions in 5 days of three weeks. Lightweight, neutral-positioned wrist splint was applied to the second group for one month (24 hours a day). Both physical therapy and splinting were applied to the third group in the same way and duration of first and second groups.Placebo (sham) ultrasound at 0.0 W/cm2 and placebo (sham) iontophoresis without steroid (both without energy emission) was applied to the sham therapy group.Fourth group patients were unaware of placebo. Clinical and electrophysiologic evaluations were performed before, after the treatment and at first, third and sixth months. On the each evaluation session; electroneurophysiological parameters (distal motor latency, motor amplitude, sensory nerve conduction velocity, sensory peak latency and sensory amplitude of median nerve) and Boston Scale (symptom severity and functional capacity) were assessed.At the end of the study, mSNCV, mMDL and motor amplitude variables of splinting group were significantly improved. Statistically significant improvement in mSNCV, mMDL and mSDL variables were found in physical therapy group. mSNCV, mMDL and Boston symptom severity score variables of physical therapy plus splinting group were significantly improved.Each of three groups except placebo group had favorable effects on nerve conduction studies, patient based assessments and these effects last significantly longer and more apparent in splinting group when compared with other three groups.Patient satisfaction for the treatment was found maximum in physical therapy plus splinting group and minimum in placebo group.