Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında gecekondudan site hayatına geçişte saptanan değişimler üzerine uygulamalı bir çalışma: Yüceyurt (Çavuşbaşı) mahallesi örneği
A practical work based on within the urban transformation variations that determined during the transition from slum to complex life: Yüceyurt (Çavuşbaşı) district example
  1. Tez No: 494085
  2. Yazar: MEHTAP TAMER ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüz koşullarında, toplumsal anlamda bireyler hızlı ve süreklilik arz eden bir şekilde sosyal hayattan özel hayata kadar teknolojik, ekonomik, kültürel ve sosyolojik olarak bir değişim süreci içindedir. Yaşanan bu değişim sürecindeki en belirgin göstergelerden birisi olarak kentleşme kavramı ifade edilmektedir. Bireyler toplum içerisinde yaşayan sosyal varlıklar olarak kent mekanizmalarını oluşturan parçaların en önemlisidir ve kentlerin gerçek anlamda gelişmesi sanayi devriminden sonra gerçekleşmiştir. Sanayi devrimiyle birlikte yaşanan teknolojik gelişmeler ve tüketimdeki hızlılık gibi bir takım faktörler kentlerin gelişmesi ve büyük endüstri merkezleri halini alması, hızlı bir kentsel dönüşümün de ortaya çıkmasına neden olmuştur. Yaşanan değişim ve dönüşüme paralel olarak gerçekleşen demografik değişim, kentlerde yaşayan nüfusun hızla artması mekânsal yapılanmalarda, insan yaşamlarında büyük yenilikler yaratmıştır. Canlı bir varlık olarak bireylerden oluşan karmaşık ve dinamik bir yapıya sahip olan kentler de fiziksel, sosyolojik, toplumsal, ekonomik, çevresel, siyasal faktörlerin etkisiyle değişim ve dönüşüm göstermektedirler. Çoğunlukla yaşanan mekânın ekonomik, toplumsal, çevresel kalitesini artırmaya yönelik olarak inşa edilen bu dönüşümler, genel olarak sosyoloji çalışmalarının konuları arasında da yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's conditions, in the social meaning, individuals are propounded in the fast and continuously process of change which as technologic, economic, cultural and sociologic from social life up to private life. In this period of change process one of the most stated indicator is expressed by urbanization. Individuals as social beings who live in society are the most important part of mechanism, and the development of cities in real terms has began after industrial revolution. A number of factors with the technological developments in the industrial revolution and, fastness of consumption, also development of cities and, turn into huge industrial centers caused a fast urban transformation. Changes and evolutions, as paralleled the demographic change, and fast increasse of population, it creates innovations into human's life in spatial structuring.vIn the cities as an living existence which composed of individuals, has complicated and dynamic structure, it shows difference in the effect of factors of sociologic, communal, economic, environmental, and political ways. These trasnformations which tends to increase the living territory's economic, communal, and environmental quality, is generally take part in sociological studyings.