Saksafon ve icrasının incelenmesi
An examination of the saxophone and its performance
- Tez No: 494084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE HÜSEYİNOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma; tahta üflemeli çalgılar ailesinin en genç üyesi olan saksafonu ve icrasını incelemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırmada bu konu hakkında Türkçe kaynak oluşturmak amaçlanmıştır.Araştırma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kullanılan yöntem açıklanmış, ikinci bölümde, saksafonun tarihsel gelişimi ve teknik durumu, üçüncü bölümde, saksafonun klasik ve caz müziğindeki icrası ile farklı coğrafyalardaki durumu incelenmiştir. Araştırmanın kuramsal altyapısının oluşturulması için kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmayla, saksafon eğitmenlerine ve öğrencilerine, saksafon ve icrası hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Sonuç olarak; saksafon ve icrası hakkında elde edilen bilgiler doğrultusunda, klasik ve caz müziği icrasında önemli farklar olduğu anlaşılmış, özellikle bandoların ve caz müziğinin vazgeçilmez bir çalgısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study designed to examine saxophone and its performance, the youngest member of the family of woodwind instruments. It is aimed to create a Turkish source about saxophone and its performance. The research consists of three parts. In the first part, the method used are explained, in the second part, the historical development and tecnical status of saxophone, in the third part, the performance of te saxophone in classical and jazz music with the situation in different geographies has been invastigated. The source search method was used to construct the theoretical sub-structure of the research. In this work, detailed information about saxophone and its performance was presented to saxophone instructors and students. As a result, in the direction of information obtained about saxophone and its performance, in the performance of classical and jazz have been understood important distincts, in particular, it has been found out that it is an indispensable instrument of jazz music and military bands.