Siirt ili Pervari ilçesinden derlenen müzik pratikleri (Erbane geleneği)
Compilations of music practices in pervari district of Siirt province (Tradition of Erbane)
- Tez No: 494088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Siirt ili Pervari ilçesinden derlenen ritüel içi-ritüel dışı müzik pratikleri ele alınmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Pervari ilçesinin tarihî, coğrafî ve nufus durumu hakkında bilgi verildikten sonra Pervari ilçesinde kültürel yaşam üzerinde büyük etkisi olan dini yaşam ve müziğe etkileri üzerinde durulmuştur. Pervari ilçesinde var olan kültürel öğeler ele alınıp, geçmişten beri var olan Dengbejlik Geleneği ve çalışmamızın ana konusu olan Erbane Geleneği olarak adlandırdığımız uygulamalar hakkında bilgiler verilmiştir. Yörede bu gelenekle birlikte var olan ve derlenen müzik öğeleri tasnif edilmiştir. Derlemede ortaya çıkan müziksel kavramlar açıklanmıştır. Araştırma öncesi literatür taraması yapılmış ve genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma, veri toplama yöntemlerinden karşılıklı görüşme yöntemini esas alan betimsel bir araştırmadır. Görüşmeler kaynak kişilerle sözlü iletişim yoluyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this study, it is worked on inner and external ritual about music practices from the province Siirt district Pervari. The study occurs from six parts. Aftes it is informed about historicial, geographical and population of the district Pervari, it is emphasized on religious life and effect on music which is great influence on cultural life in district Pervari. While it is mentioned about cultural elemnts in Pervari, it is given information about tradition of Dengbejlik which is presented since the past and applications that we call it as tradition of Erbane which is also main subject of our study. İt is explained musical concept which are occured in compilation. Before the research, it is searched literature and used general review model. The study is a descriptive study which is based on face-to-face interview model. İnterviews occur of source contacts by verbal communication.