Siirt ili Pervari ilçesi Syrphidae familyası (diptera) faunası ve sistematiği
Siirt province Pervari district Syrphidae family (Diptera) fauna and systematics
  1. Tez No: 963812
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEMAL ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Diptera takımının Cyclorrhapha alt takımı içerisinde yer alan ve tür çeşitliliği açısından zengin olan Syrphidae familyası dünyada ve ülkemizin genelinde yaygın bir yayılış gösterir. Syrphid erginleri çiçekli bitkileri ziyaret ederek tozlaşma sürecine, bazı türlerin larvaları ise yaprak bitleri ile beslenerek doğal zararlı kontrolünde etkin rol aldığından, syrphidler tozlaşma ve biyolojik mücadele açısından önemli ekolojik roller üstlenmektedir. Bu çalışma 2024 yılı Nisan-Ekim ayları arasında Siirt ili Pervari ilçesinde farklı rakım ve lokalitelerde atrap kullanılarak toplanan 820 Syrphidae örneği üzerinden yürütülmüştür. Örnekler, teşhis işleminde önemli olan taksonomik karakterler görünecek şeklinde uygun pozisyonda iğneleme ve yapıştırma işlemi yapılarak Siirt Üniversitesi Bitki Koruma Anabilim Dalı Entomoloji Laboratuvarı'nda standart müze materyali haline getirilerek teşhis için hazır hale getirilmiştir. Örnekler, morfolojik karakterlerine göre stereo mikroskop altında incelenip ilgili literatürlere bakılarak türleri teşhis edilmiştir. Çalışma sonucuna göre Eristalinae altfamilyasına ait 5 cins ve 7 tür, Syrphinae altfamilyasına ait 6 cins ve 11 tür olmak üzere toplam 11 cinse ait 18 tür (Episyrphus balteatus, Eristalis arbustorum, Eristalis tenax, Eumerus amoenus, Eupeodes corollae, Lejogaster tarsata, Melanostoma mellinum, Neoascia podagrica, Paragus bicolor, Paragus haemorrhous, Paragus pecchiolii, Paragus tibialis, Paragus quadrifasciatus, Sphaerophoria rueppelli, Sphaerophoria scripta, Syritta pipiens, Syritta flaviventris, Xanthogramma dives) tespit edilmiştir. Bu çalışmada altfamilya, cins ve türlerin teşhis anahtarları, türlerin morfolojik tanımları, üstten ve yandan fotoğrafları, toplandığı yerlerin lokalite bilgileri, dünyada ve Türkiye'deki yayılışları verilmiştir. Tespit edilen türlerden üçü (Paragus quadrifasciatus, Syritta flaviventris ve Xanthogramma dives) Siirt faunası için ilk kez kaydedilmiştir. Araştırma bölgesinde mevsimsel dağılım incelendiğinde örnek sayısının en fazla Haziran ayında, tür çeşitliliğinin ise en fazla Ağustos ayında olduğu gözlenmiştir. Bu farklılıkların temel nedenleri arasında hava sıcaklıkları, bitki örtüsünün durumu ve habitat uygunluğundan kaynaklı olup, elde edilen bulgular, syrphid türlerinin dağılım ve yoğunluklarının çevresel faktörlerle yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Syrphidae family, which is included in the Cyclorrhapha suborder of the Diptera order and is rich in species diversity, has a widespread distribution in the world and throughout our country. Syrphid adults visit flowering plants and play an active role in the pollination process, while the larvae of some species feed on aphids and play an active role in natural pest control, thus syrphids play important ecological roles in terms of pollination and biological control. This study was conducted on 820 Syrphidae specimens collected using a trap at different altitudes and localities in the Pervari district of Siirt province between April and October 2024. The specimens were pinned and glued in appropriate positions so that the taxonomic characters important in the identification process would be visible, and they were made ready for identification by turning them into standard museum material in the Entomology Laboratory of the Plant Protection Department of Siirt University. The specimens were examined under a stereo microscope according to their morphological characters and their species were identified by looking at the relevant literature. According to the results of the study, 5 genera and 7 species belonging to the Eristalinae subfamily and 6 genera and 11 species belonging to the Syrphinae subfamily, a total of 18 species belonging to 11 genera (Episyrphus balteatus, Eristalis arbustorum, Eristalis tenax, Eumerus amoenus, Eupeodes corollae, Legogaster tarsata, Melanostoma mellinum, Neoascia podagrica, Paragus bicolor, Paragus haemorrhous, Paragus pecchiolii, Paragus tibialis, Paragus quadrifasciatus, Sphaerophoria rueppelli, Sphaerophoria scripta, Syritta pipiens, Syritta flaviventris, Xanthogramma dives) were identified. In this study, identification keys of the subfamily, genus and species, morphological descriptions of the species, top and side photographs, locality information of the places where they were collected, and their distribution in the world and in Turkey are given. Three of the species identified (Paragus quadrifasciatus, Syritta flaviventris and Xanthogramma dives) were recorded for the first time for the Siirt fauna. When the seasonal distribution in the research area was examined, it was observed that the number of samples was highest in June and the species diversity was highest in August. The main reasons for these differences are air temperatures, vegetation status and habitat suitability, and the findings show that the distribution and density of syrphid species are closely related to environmental factors.