Türk İş Kanunu'nda yeni bir esnek çalışma modeli: Tele çalışma
A new flexible mode of employment in Turkish Labor Law: Telework
  1. Tez No: 494096
  2. Yazar: BANU DENİZLİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET UTKU ERDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
4857 sayılı İş Kanunu'na 2016 yılında yapılan değişiklikle dahil edilen uzaktan çalışma, işçinin iletişim vasıtaları aracılığıyla iş görme edimini evinde ya da işyerinden farklı bir mekanda görmesine imkan tanıyan tele çalışmayı da bünyesinde barındırmaktadır. Tele çalışmanın kanunda yer almasının, uygulamada yaşanan sıkıntıların bertaraf edilmesi noktasında tek başına yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, tele çalışmanın hukuki boyutunu ortaya koyarak çalışma ilişkilerinde taraflar açısından doğuracağı muhtemel sonuçları tespit etmeye çalışmaktır. Söz konusu amaç çerçevesinde birinci bölümde çalışma ilişkilerinin tarihsel süreç içerisinde geçirdiği dönüşüm ve küreselleşmeyle şekilllenen esneklik uygulamarı ele alınmış, ikinci bölümde esnekliğin Türk İş Hukuku kapsamında mevzuattaki yansımaları değerlendirilmiş ve üçüncü bölümde ise tele çalışma kavramının hukuki boyutu ulusal ve uluslararası mevzuat ışığında ortaya konularak tele çalışmanın işçiler ile işverenler açısından doğurduğu sonuçlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak tele çalışma, dezavantajlı grupların istihdamı açısından iyi bir alternatif olmasına karşın, bütün esnek çalışma türlerinde olduğu gibi işçilik haklarının kısıtlanması, kayıt dışı istihdamın önünün açılması ve sendikalaşmanın engellenmesi gibi tehlikeler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of telecommuting introduced into the Labor Law no. 4857 through amendments made in 2016, entails, among others, tele-work which allows the employees to perform their work at home or at a location other than the workplace, through means of communication. The incorporation of tele-work in the legal framework, however, does not suffice all by itself in terms of overcoming the problems experienced in practice. In this context, the present study intends to present the legal framework regarding tele-work, and to identify the potential consequences it may have regarding the parties involved in labor relations. In order to achieve these goals, the first chapter of the study tried to shed light on practices to introduce flexibility in line with the transitions labor relations had through the history in general, and through globalization in particular. The second chapter focused on the reflections of such flexibility on regulations within the framework of Turkish Labor Law. Finally, the third chapter discussed tele-work concept's legal standing in national and international regulations, with a view to understanding its consequences on the employees and the employers. In a nutshell, even though tele-work offers a useful alternative regarding the employment of disadvantaged groups, it still can lead to certain threats such as restriction of employee rights, enabling informal and illicit employment, and hindering unionization.