İş yerinde mobbing ve Sivas il merkezinde bankacılık sektöründe bir araştırma
Mobbing in workplace and a study on banking sector on Sivas province
- Tez No: 494097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAĞRAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada bankacılık sektöründe mobbing davranışları, sebepleriyle birlikte, kavramsal ve kuramsal kapsamda incelenmektedir. Çağımızda sosyo-ekonomik şartlarda mobbing uygulamaları işyerlerinde artan sıklıkla yaşanmaktadır. Literatürde psikolojik şiddeti tanımlamak için,“yıldırma (mobbing)”,“zorbalık (bullying)”,“taciz (harassment)”,“psikolojik terör, (psychologicalterror)”,“duygusal istismar (emotionalabuse)”ve“kötü davranma (mistreatment)”gibi pek çok farklı kavram kullanılmaktadır. Ama hepsi psikolojik şiddet sürecini tanımlamaktadır. Bankacılık sektöründe mobbing problemi tek bir sebeple açıklanamayacak kadar kapsamlı ve karmaşık bir süreçtir. Kişilik özellikleri, mağdurun iş konumu, örgütsel ve sosyo-ekonomik durumların bir etkileşimi sonucu oluştuğu savunulmaktadır. Bu araştırmada Sivas ilindeki banka personelinin mobbinge maruz kalma sıklıkları araştırılmıştır. Bu amaçla 262 kişilik örneklem üzerinde bir anket çalışması yapılmış ve ulaşılan veriler SPSS programına girilerek analiz edilmiştir. Ulaşılan sonuçlar literatür çerçevesinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, mobbing in the banking sector is examined with all of its reasons as a conceptional and theoretic content. In today's socio- economic conditions, officials and employees face with a problem of mobbing. To identify psychological violence, most of different concepts are used as a mobbing, bullying, harassment, psychological terror, emotional abuse and mistreatment. But all of these concepts identify the mobbing process. Mobbing in the banking sector is rather comprehensive and complex process that only one reason can't express this concept. In the literature, it is defended that mobbing consists of personality characteristics, job position, organizational and socio- economic circumstances. In this study bank personnels' frequency of mobbing exposure in Sivas has been investigated. For this reason a survey study on 262 person has been conducted on SPSS program. Obtained datas explained with in the frame of literature.