Elektronik ticaretin muhasebeleştirilmesi ve vergilendirilmesi konusunda SMMM'lerin görüşleri: Sivas ilinde bir araştırma
About electronic trade accounting taxation, certified public accountants ideas: A research in Sivas province
- Tez No: 494113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, elektronik ticaretin tüm yönleri ile incelenmiş, muhasebeleştirme ve vergilendirme konularına değinilmiştir. Elektronik ticaretin tarafları, türleri, araçları, ödeme yöntemleri, avantajları, dezavantajları, hayata ve ekonomiye etkilerine bakılmıştır. Dünyada ve Türkiye'deki, elektronik ticaret gelişimine değinilerek karşılaşılan sorunlar anlatılmıştır. Elektronik ticaretin muhasebe işlemleri anlatılarak kullanılan hesaplara ve faaliyetlerin muhasebeleştirme işlemleri anlatılmıştır. Elektronik ticaretin muhasebeleştirme işlemleri bir örnek uygulama ile anlatılmıştır. Elektronik ticaret işlemlerinin nasıl izlendiği, vergilendirme ilkeleri ve elektronik ticaret işlemleri üzerinden alınan vergiler anlatılmıştır. Çalışmada anket yöntemi ile Sivas ilinde bir uygulama yapılmıştır. Uygulamamızın sonucu SPSS programı kullanılarak çalışmamızda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we focused on electronic trading in every aspect and accounting and of taxation are mentioned. Tools of electronic commerce, payment methods, advantages and disadvantages are examined. The problems encountered in the development of electronic commerce in the world and in Turkey are explained. Accounting transactions of electronic commerce are explained and the accounts used and the accounting of the activities are explained. The accounting transactions of electronic commerce is explained with a sample application. How electronic commerce transactions are monitored, taxation principles and and taxation on electronic commerce transactions are explained. In this study on application is performed with a survey method in sivas province. . In this application, we had use SPSS program.