The Nûbihar Circle's perspective on Turkey's Kurdish question
Nûbihar Çevresi'nin Türkiye'deki Kürt meselesi algısı
- Tez No: 494138
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT YEĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
“Nübihar Çevresi'nin Türkiye'deki Kürt sorununa yaklaşımını nedir?”araştırma sorusuna yanıt arayan bu tez, Nübihar Çevresi'nin Türkiye'deki Kürt sorununa bakışını inceliyor. Tez, etnik köken ve milliyetçiliği ve İslam ile olan etkileşimini, Nûbihar Çevresi'nin Kürt meselesinin algılanışını anlama ve analiz etmede merkez olarak görüyor. Bu nedenle, bu çalışmanın teorik altyapısı, genel olarak din ve milliyetçiliğin ve Türkiye bağlamında da İslam ve milliyetçiliğin ilişkisini incelemektedir. Araştırmanın verileri çoğunlukla, Nûbihar Çevresi'nin önde gelen on üyesiyle yapılan elit mülakat yönteminin gerçekleştirilmesiyle elde edilen birincil kaynaklara dayanmaktadır. Grubun kendi yayınları da birincil kaynaklar olarak yaygın bir şekilde kullanıldı. Öte yandan Nûbihar Çevresinin aktif üyelerinin kitap, seminer kitapçıkları ve (Yenizemin gibi) dergilerdeki yazıları da ikincil kaynakları oluşturmaktadır. Bu çalışma, nitel içerik analizi yöntemi ile Nûbihar Çevresi'nin tüm kaynaklarını değerlendirmektedir. Bu analizde odak noktasını oluşturan noktalar Nûbihar Çevresi'nin Kürt meselesi algısı ile ilgilidir. Bu çalışma, Nûbihar Çevresi'nin milliyetçiliği dini bağlamda şekillendirerek Kürt sorununu etnik bir perspektiften tanımladığını savunuyor. Bu, grubun Kürt meselesine karşı milliyetçi yaklaşımını din [İslam] aracılığıyla haklı kılmasını ve Nûbihar Çevresi'nin İslami ve Kürt kimliklerini, kendine özgü ve uyumlu bir hale getirmesini sağlar. Bediüzzaman Saidi Nursi'nin etnik (Kürtçe) ve İslami kimlikleri ile müspet (olumlu) milliyetçilik anlayışı, Nûbihar Çevresi'nin Kürt meselesindeki bakış açısının belirlenmesinde belirgin bir etkiye sahiptir. Bu kimlikler, grubun Kürt sorunu ve çözümünü tanımlamalarında etnik ve İslami merkezli bir bakış açısı kazanmalarını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the Nûbihar Circle's perspective on Turkey's Kurdish question throughout the research question“What is the perception of the Nûbihar Circle about Turkey's Kurdish Question?”It considers ethnicity and nationalism and their interaction with Islam as central in understanding and analysing the Nûbihar Circle's perception of the Kurdish question. Thus, theoretical background examines relationship between religion and nationalism in general and Islam and nationalism in particular in the context of Turkey. The research's data is mostly collected through the primary sources by conducting elite interviews with the ten prominent members of the Nûbihar Circle. The group's own publications are also widely used as primary sources. On the other hand, secondary sources are written text of the active members of the Nûbihar Circle in books, seminar booklets, and Journals (such as Yenizemin). All sources of the Nûbihar Circle are examined through qualitative content analysis method with the focus on the Nûbihar Circle's perspective on the Kurdish Question. The main argument of the study advocates that by framing its nationalism within a religious context, the Nûbihar Circle defines the Kurdish question from an ethnic perspective. This allows group justifying its nationalist approach of the Kurdish issue through the religion [Islam] as well as making Islamic and Kurdish identities of the Nûbihar Circle gathered, idiosyncratic, and harmonious. Bediuzzaman Saidi Nursi's ethnic (Kurdish) and Islamic identities and müspet (positive/affirmative) nationalism understanding make a significant influence in determination of the Nûbihar Circle's perspectives on the Kurdish question. These identities provide the group an ethnic and Islamic centric standpoint in their defining of the Kurdish Question and its solution.