Çocuk düşürtme ve düşürme suçları
Abortion
- Tez No: 494139
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Hukuk, Family Planning, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çocuk düşürtme ve düşürme suçlarından kastedilen; anne karnındaki canlı ceninin yaşamına son verilmesi halidir. Çocuk düşürtme ve düşürme suçlarına ilişkin yasal düzenlemeler, kanunun izin vermediği türden toplum dilinde kürtaj eylemlerini, yasanın izin verdiği ve hukuk düzenince caiz görülenlerden ayırarak, korunması gerekli hukuki değerleri ortaya koymuştur. Kürtaj, son zamanlarda özellikle gebeliğin sonlandırılabileceği sürenin düşürülmesinin ve hatta tıbbi zorunluluklar hariç tamamen kaldırılmasının planlanması neticesinde, pek çok tartışmayı beraberinde getirmiş, gündeme oturmuş konular arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı; gerek Türk Hukukunda gerekse yabancı ülke kanunlarındaki gebeliğin sonlandırılmasına ilişkin yasal düzenlemeleri, bu düzenlemelerin nüfus, sağlık, din, ekonomik-sosyal değerlerle olan ilişkisini, tartışma yaratan konularını ve sonuçlarını, kanunda yapılması gereken düzenlemeleri ortaya koymaktır. Türk Hukuku'nda gebeliğin sonlandırılmasına ilişkin düzenlemeler, 2827 sayılı NPHK ve 5237 sayılı TCK'da düzenlenmiş olup ekonomik, sosyal ve tıbbi gelişmelere bağlı olarak değişmiş ve son halini almıştır. Günümüz ihtiyaçlarını karşılar nitelikte olduğu tartışmalı olan bu düzenlemeler ile on haftaya kadar olan gebeliğin, gebe kadın yahut yetkili hekim tarafından sonlandırılmasına izin verilmiş, on haftadan sonraki gebeliklerde ise gebeliğin sonlandırılabilmesi, tıbbi zorunluluk yahut acil hallerin bulunması şartına bağlı tutulmuştur. Böylece gebeliğin sonlandırılmasının mutlak olarak yasaklandığı düzenlemeler kaldırılarak, isteğe bağlı gebeliğin yasal şartları oluşturulmuştur. Yasal olarak bir takım düzenlemelerin ve değişikliklerin yapılması gerekmekle beraber, gebe kadının özellikle sağlığı ve yaşamı söz konusu olduğunda, kürtaj hizmetine ulaşabilmenin kolaylaştırılması ancak kürtajın asla aile planlaması yöntemi olarak görülmemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The mean of abortion is, claim to ebryos', which are alive in their mothers' venters, lifes. Legal values about abortion, which are must be protected, are protected by legal arrangements by the way of separating things whether they are legal or not. Nowadays, abortion is on the front burner topic, because legal-term for abortion was changed by governments in recent times. Also, governments are planning to ban abortion in the nearfuture except for medical obligations. Thisis a controversial think for people. The aim of this project is setting out legal arrangements about abortion and consequences of this arrangements' influences about family planning, health, religion, social and economic values, topics which are contraversial about abortion and arrangements that supposed to be make in Turkish Criminal Law in the perspective of both Turkish Law and other countries' legal rules. Legal arrangements about abortion in Turkish Law wasregulated in, the law no. 2827, Law of Family Planning, and the law no. 5237 in Turkish Criminal Law. After that regulations, Abortions Law take its final form depending to economic developments,social developments and medical advances. According to new regulations, abortion after 10th gestational weeks is illegal. This rule can be ignored only in emergency situations. In this case, legal boundaries which about abortion was determined by new regulations absolutely. It is controversial think that the regulations competible with the necessities of the time. This topic need some legislative regulations and some changes. When pregnants' healths or lifes are in danger, abortion must be more accessible but abortion is not used for family planning.