Akademik halk dansları eğitim programlarının öğretim eleman ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi (Ege Üniversitesi örneği)
Evaluation of academic folk dance education programmes in Turkey by the opinions of academics and students (The case of Ege University)
- Tez No: 494182
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Ballet and Dance, Education and Training, Folklore
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma; Türkiye'deki akademik halk dansları eğitim programlarının öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi amacıyla, Ege Üniversitesi örneği ile hazırlanmıştır. Araştırmada katılımcıların görüşlerinin ayrıntılı olarak alınması amacı ile nitel bir araştırma yöntemi olan“durum çalışması”tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musiki Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü öğretim elemanları, mezunları ve öğrencilerinden seçilmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden“ölçüt örnekleme”tekniği kullanılmıştır. Veriler, eğitim bilim uzmanlarının görüşünde araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak ve araştırmaya konu olan bölüm tarafından hazırlanan dokümanlar incelenerek toplanmıştır. Verilerin toplanması sürecinde çalışma grubunda yer alan her bir katılımcı ile birebir görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Alanyazın taramasının ardından betimsel yöntemle analiz edilen bulgular öğretim elemanları, mezunlar ve öğrencilerin görüşleri ışığında yorumlanarak akademik halk dansları eğitim programı değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, çalışma grubunun görüşleri doğrultusunda, halk dansları eğitim programlarının bölümün misyonu ile karşıtlıklar gösterdiği ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması gerekliliği sonucu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca özellikle toplumun alana olan algısının geliştirilmesi ve dönüştürülmesine yönelik de önemli bulgulara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared in order to evaluate academic folk dance education programs in Turkey according to the opinions of academics and students with the case of Ege University. In the study, the opinions of the participants were taken detailly by using the qualitative research method“state study”technique. The study group of the research was selected from the academics, graduates and students of Ege University State Turkish Music Conservatory, Turkish Folk Dance Department by using sampling technique of purposeful sampling methods. The data were collected by using the semi-structured interview forms, prepared by the researcher in the opinion of the educational science experts and by examining the documents prepared by the department that was the subject of the research. During the collection of data, individual interviews were conducted with each participant in the study group. After the scanning of the literature, the academic folk dance education program was evaluated by interpretation of the findings of the academics, graduates and students analyzed by the descriptive method. As the result, on behalf of the study group's opinion is that the folk dance education programs show the opposition with their mission and the changes and the developments will be needed. In addition, important findings have also been found in the development and transformation of the perception of the state and the public to the field.