Ortaokul matematik öğretmen adaylarının ispat yapma süreçlerinin incelenmesi
Investigation of pre-service middle school mathematics teachers' proving processes
  1. Tez No: 494215
  2. Yazar: BAŞAK BARAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANGÜL KABAEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmada ortaokul matematik öğretmeni adaylarının fonksiyon ve sayılar konusu bağlamında ispat yapma süreçlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel olarak desenlenen araştırmada maksimum çeşitleme örnekleme yöntemi kullanılarak ilköğretim matematik öğretmenliği programında okumakta olan tüm sınıf düzeylerinden ve ilköğretim matematik öğretmenliği programına yeni başlamış öğretmen adayları arasından her sınıf düzeyinde altı katılımcı olmak üzere toplam otuz katılımcı seçilmiştir. Klinik görüşmelerde katılımcılardan fonksiyonlar ve sayılar konusu bağlamında verilen önermeleri ispatlamaları istenmiştir. Ayrıca katılımcıların sayılar konusundaki ispat soruları üzerinden ortaokul düzeyinde ispat yapmaya ilişkin görüşleri de araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların sınıf düzeyi arttıkça katılımcıların ispatın formal-retorik kısmını oluşturmada ve problem merkezli kısmını çözmede daha başarılı oldukları ve ispatlama becerilerinin geliştiği görülmüştür. Ancak katılımcıların temel kavramlara ilişkin önermeleri ispatlama süreçlerinin istenen düzeyde olmadığı ortaya çıkmıştır. Her sınıf düzeyindeki katılımcıların akademik başarıları ile ispatlama süreçleri arasında bir ilişki olmadığı bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların ortaokul düzeyinde ispat yapmaya ilişkin görüşleri sınıf düzeyi arttıkça gelişim göstermiş ancak her sınıf düzeyinde ortaokul düzeyinde ispat yapılamayacağını ifade eden katılımcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine pre-service middle school mathematics teachers' proving processes in the context of function and numbers. For this purpose, the research designed qualitatively and using maximum variation sampling method, six participants totaly thirty were selected from all grades of elementary school mathematics teacher education program and new beginners to this program. Clinical interviews were conducted with thirty participants in the context of function concept and numbers. In addition, the participants' awareness about proving in the middle school grades in the context of clinical interviews' proof tasks on numbers were examined. The results of the research showed that the proving processes of the participants was developing through the first grades to last grades and the participants were successful composing the proof's formal-rhetorical part of proof and solving the proof's problem centered part. However, the research revealed that the participants proving processes on propositions about basic concepts were not at desired level. In addition, there is no relationship between the participants' academic success and proving processes in each grades of elementary teacher education program. Moreover, it was seen that the participants' views about proving in the middle school grades developed through the first grades to last grades. Nevertheless, it was found that there were at least one participant who stated that proof was not appropiate for middle grade students.