Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara matematik becerilerinin öğretimi için bir mobil uygulamanın geliştirilmesi ve bu uygulamanın etkililiğinin değerlendirilmesi
Development of a mobile application for teaching math skills to children with autism spectrum disorder (ASD) and evaluation of the effectiveness of the application
  1. Tez No: 494223
  2. Yazar: GÜLTEKİN YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN ÖZGÜR DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocukların topluma tam katılım sağlayabilmeleri bağımsız yaşam becerilerini kazanmalarına bağlıdır. Matematik becerileri de bağımsız yaşam becerilerinden biri olup, bu becerilerin OSB olan çocuklara kazandırılması konusunda güçlükler yaşandığı alanyazında belirtmektedir. Bu araştırmanın amacı OSB olan çocuklara matematik öğretimi için bir mobil uygulamanın geliştirilmesi ve bu uygulamanın etkililiğinin değerlendirilmesidir. Araştırmada OSB olan çocuklara yönelik görsel ve işitsel çoklu ortam ögeleriyle desteklenen ve Tabmatik olarak adlandırılan bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Çalışma, beş hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırmada, karma yöntem araştırmalarından deneysel karma yöntem deseni kullanılmıştır. Nicel yöntem kapsamında tek denekli araştırma desenlerinden beceriler arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli, nitel yöntem kapsamında ise fenomenolojik araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel veriler grafiksel analiz ile nitel veriler tümevarım analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, ön test ve son test uygulamasında iki test arasındaki farkın 69 puan olması ve grafiksel analiz sonuçları; yapılan çalışmanın rakamları tanıma, ritmik sayma, tane kavramı becerilerinde etkili olduğunu göstermektedir. Gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerin bulgularında ise Tabmatik ile sunulan öğretimin, matematik becerilerini geliştirmede etkili olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Full participation of the children with Autism Spectrum Disorder (ASD) in the society depends on their acquisition of independent living skills. Mathematical skills are one of the independent living skills, and the literature indicates that difficulties are experienced in the achievement of these skills by children with ASD. The objective of the present study was to develop a mobile application for the instruction of mathematical skills to children with ASD and to assess the effectiveness of the developed application. An application, called Tabmatik was developed using audiovisual multimedia elements suitable for the age group and the children with ASD. The application was presented for five weeks. Empirical mixed method design was used in the study. Thus, both single-subject research methods and qualitative research methods were employed. Within the scope of the quantitative method, multiple inspection model with inter-skills inspection tests, a single subject research method was used and phenomenological research method were used as the qualitative method. Quantitative data were analyzed by graphical analysis and qualitative data were analyzed with the inductive analysis method. Study findings stated that the difference between the pretest and posttest scores was 69 points and the graphical analysis results stated that the application was effective in recognizing numbers, rhythmic counting and grain concept. In semi-structured interviews, it was stated that the instruction with Tabmatik was effective in improving mathematical skills.