Kültürün yeniden üretimi bağlamında halk edebiyatı metinlerinin kullanımı: Dede Korkut çizgi film örneği
Using the folk literature in terms of reproducing the culture: The cartoon of Dede Korkut example
  1. Tez No: 494258
  2. Yazar: EDA BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DR. KENAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Radyo-Televizyon, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Radio and Television, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma Dede Korku kitabının, çizgi film üzerinden kültürel değerlerimizin çocuklara aktarımını detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır. Vatikan ve Dresden nüshaları bulunan Dede Korkut anlatıları Türk kültürünün yapı taşını oluşturmaktadır. Eserin içeriğinde günümüze değin etkisini yitirmeyen kültürel değerler ve öğretiler yer almaktadır. Çalışma, bu eserin 2014-2015 yılları arasında Mavi Rüya Film Prodüksiyon tarafından güncellenerek TRT Çocuk kanalına hazırlanan“Dede Korkut Hikayeleri”çizgi filmini ele almaktadır. Bu çizgi filmden kültürün nesiller arası değişimi, yeni araçlarla güncellenmesi, çocuğun gelişim dönemlerine uygun hale getirilirken yaşadığı değişimler, çizgi film vasıflarıyla çocuklara aktarımı, çocuğun bu yolla kişilik kazanımı ve toplumsallaşması adına incelemeler sunmaktadır. İnceleme sonucu çizgi filmlerin çocuk eğitimi üzerindeki etkisinden faydalanarak kültürel değerlerimizin aktarıldığı görülmüştür. Çizgi filmde Dresden nüshasında yer alan cinsellik ve saldırganlık içeren bölümlerin sadeleştirildiği, değiştirildiği yahut işlenmediği gözlemlenmiştir. Çizgi filmde eserden bağımsız olarak nevruz, Ramazan Bayramı, Ramazan ayı ve oruç, birlik ve beraberliğin önemi gibi mesajlar içeren bölümlerin de yaratıldığı görülmektedir. Bu çalışmayla birlikte yerel çizgi film sektörümüze gerekli destek sağlanarak yabancı kültürlerin yerelleştirilmesinin önlenebileceği ve Türk kültürü, örfü, âdetini bilen bireyler yetiştirilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been elaborating how the culture is transmitting to the kids by the book of Dede Korkut through cartoons. Dede Korkut which has Vatican and Dresden copies is the main structure of the Turkish culture. Within the work, there are influential cultural values and disciplines. The thesis has worked on the cartoon of Dede Korkut which was updated by“Blue Dream Production”and prepared by TRT Kid channel in between 2014-2015. The thesis presents some examinations in terms of transmitting of the culture, the process children have personality, updating process of the stories and socializations. As a result, it is seen that our culture values and norms were transmitted through the method of children training. It is realized that some sexual and violence scenes which are placed in Dresden copy weren't shown or soften on the TV. In the cartoon, the importance of Nawruz, Ramadan Fest, Fasting, being together were given as independent from the book. Thanks to this thesis, it is reached that getting the foreigner cultures localized can be prevented and it is possible to grow up kids who know their own culture and norms.