2007-2017 yılları arası film afişlerinin tasarımında renk kullanımı: Bilim kurgu, romantik komedi, aksiyon ve 3d animasyon türlerine göre analizi
The use of color in the design of film posters between 2007-2017: Analysis of science fiction, romantic comedy, action and 3d animation types
- Tez No: 494257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAHATTİN ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Belli bir tasarım sürecinin sonunda ortaya çıkan ve grafik tasarım ürünleri arasında yer alan afiş, kitlelere mesaj veren bir araçtır. Doğru bir renkle desteklenen, resimsel bir unsur veya görsel bir imge afişin amacına ulaşmasını sağlamaktadır. Kitlesel iletişim araçları arasında yer alan film afişleri, mesajın tüketiciye kısa ve etkili yoldan ulaşmasını sağlamak amacıyla tasarlanmalıdır. Bilgilendirme, tanıtma ve satışı artırma amacı ile hazırlanan afişler, sanatsal ürünler haline dönüştüğünde başarılı sayılabilmektedir. Dolayısıyla film afişi tasarımına başlamadan önce, aynı türdeki afişlerin referans alınması, filmin hedef kitlesinin renk tercihi dikkate alınarak irdelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada son 10 yıllık dönemde yapılan filmlerin afiş çalışmaları ele alınmıştır. Afişi bir tasarım elemanı olan, renk boyutunda çeşitli örneklerle incelemektir. Çalışmada, dijital platformda hazırlanan film afişlerinin türler itibariyle, seçilen örnek afişler üzerinden incelemesi yapılmaktadır. Bu film afişleri, İnternet Film Veri Tabanı (IMDB-Internet Movie Database) verilerine göre izleyici puanlamasında 7.0 üzeri olan filmlerin afişlerinden seçilmiştir. Bu çalışmanın amacı, dört farklı türde yer alan film afişlerinde, hangi renklerin tercih edildiğini ve bu türler arasındaki renk kullanımında ne gibi benzerlikler ve farklılıkların olduğunu ortaya koymaktır. Ayrıca, her türün içinde hangi renklerin ya da renk kombinasyonlarının yer aldığı analiz edilecektir. Analiz sonuçlarını ve bulgularını görsel olarak göstermek için, var olan bir film seçilecek ve seçilen filmin afiş görüntüsünün renk düzenini, daha önce analiz edilen tüm farklı türlere uyacak şekilde dört kez yeniden oluşturulacaktır. Böylelikle, renklerin her türe göre filmin algısını değiştiren bir unsur olduğu ortaya konmaya çalışılacak ve her film türünde tercih edilen afiş renklerinin film için bireysel bir kimlik oluşturmaya nasıl etki ettiği ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The banner that appears at the end of a particular design process and is among graphic design products is a tool that sends messages to the masses. A picture element or a visual image that is supported in a correct color allows the poster to achieve its purpose. Film posters, among the mass media, should be designed to ensure that the message is delivered to the consumer in a short and effective way. Posters prepared with the aim of informing, promoting and increasing sales can be considered successful when they become artistic products. Therefore, before starting the design of film posters, the reference of the same type of posters should be taken, the target audience of the film should be examined considering the color preference. In this study, poster studies of films made in the last 10 years were discussed. The poster is a design element to examine with various examples of color size. In this study, film posters prepared on the digital platform are examined by the selected sample posters. According to the Internet Movie Database (IMDB-Internet Movie Database), these film posters were selected from the posters of films with a score of 7.0. The aim of this study is to determine the similarities and differences between four different types of film posters, which colors are preferred, and the color usage among these genres. In addition, the analysis of which colors or combinations of colors are included in each type will be analyzed. To visually display analysis results and findings, an existing film will be selected and the color scheme of the selected film's banner image will be recreated four times to match all the different types previously analyzed. In this way, the color will be determined as an element that changes the perception of the film according to each type and the effect of the color of the preferred poster on the film will be determined as an individual identity for the film.