Yeni medyada haberin sunuluş biçimine bağlı etik sorunların internet haber sitesi okuyucuları üzerinden incelenmesi
The analysis of ethical problems related to the way news is presented in new media from the perspective of the internet news websites readers
  1. Tez No: 494272
  2. Yazar: NECATİ ERDEM ERALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ŞAKI AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tüm dünyada hızla gelişmekte olan iletişim teknolojileri ile birlikte kitle iletişim araçları büyük bir değişime uğramıştır. Kullanıcı alışkanlıklarının gelenekselden dijitale kaydığı günümüzde haber ihtiyacının karşılanmasında internet haber siteleri sahip oldukları teknolojik imkânlarla giderek öne çıkmakta ve kamunun haber ihtiyacını karşılar duruma gelmektedir. Bu durum toplumlar için bir avantaj gibi gözükse de haber siteleri daha fazla okuyucu kazanmak ve bunun doğrultusunda daha fazla reklam geliri elde etmek amacıyla haberi ürün gibi sunmaya başlamışlardır. Haber içeriği ile alakasız görsel ve başlık kullanımı ile haberlerin galeri olarak sunulması gibi yöntemlerle okuyucunun ilgisini çekmeye çalışan internet haber siteleri, haberin sunuluş biçiminde medya ve gazeteciliğe ait etik kodları göz ardı edebilmektedir. Bu çalışmada haberin ürün olarak satılmaya başlanması, haber okuyucusunun tüketici olarak konumlanması ve reklam ile haberin arasındaki sınırın ortadan kalkması konusunda okuyucuların ne düşündüğünü belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mass media has undergone a tremendous change with the rapidly growing communication technologies across the world. Today, when user habits are shifting from the traditional into digital more, the Internet news sites have been increasingly coming to the forefront with their existing technological capabilities in terms of meeting the news needs of the public. Even though it seems to be an advantage for the societies; news sites, in reality, have started to present the news like a product in order to draw more readers, and as a natural result of this, to gain more advertising revenue. The Internet news sites, which are trying to draw the readers' attention by using visuals and headings unrelated to the content of the news or by presenting the news as gallery, sometimes ignore the ethical codes of journalism in the way they present the news. The purpose of this study to determine what the readers' perceptions are with regard to the news being sold as a product, the readers being repositioned as consumers, and the borders being removed between the news and the advertising.