Ailelerin özel okul tercihlerinde marka değer bileşenlerine etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of families on brand value components in private school preferences
  1. Tez No: 494273
  2. Yazar: MERVE ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde; Türkiye de özel okul sektörü hızlı bir gelişim süreci yaşamaktadır. Özel Okul sayılarının her geçen gün artış göstermesi eğitim sektörün de rekabet avantajı sağlayabilmenin temel şartlarından birisi marka değeri; yaratabilmesidir. Ailelerin çocuklarını özel okula kayıt ettirirken algıladıkları unsurların neler olduğunu bilmek önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada ailelerin özel okul tercihlerinde marka değeri bileşenlerine etkisi incelemiştir. Marka, Marka Değeri, Marka Sadakati, Marka Çağrışımları, Marka Farkındalığı, Algılanan Kalite ile ilgili kavramlar hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Araştırmada; İstanbul da yaşayan ve çocuğu özel okula giden aile bireylerine anket çalışması düzenlenmiştir. Uygulanan anket sonucunda veriler ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde ailelerin marka değer bileşenlerinden olumlu yönde etkilendikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today; Turkey also private school sector is experiencing a rapid development process. The fact that the number of Private Schools is increasing day by day is one of the basic requirements of providing competitive advantage to the education sector is that it can create“brand value”. It is important to know what are the things that parents perceive when they register their children with the private school. For this reason, this study examines the effect of families on brand value components in private school preferences. Theoretical information about brand, brand equity, brand loyalty, brand associations, brand awareness, perceived quality concepts are given. n the study; Questionnaires were given to family members living in Istanbul and going to private children's school. The results of the questionnaire were analyzed by chi-square test. When the findings were evaluated, it was concluded that the families were positively affected by the brand value components.