Genç erişkin bireylerde pilates egzersiz seansı ve farklı hızlarda yürüme sırasında meydana gelen kardiyorespiratuvar değişikliklerin karşılaştırılması
Comprasion of cardiyorespiratory changes during a pilates exercise session and walking at different speed in young adults
- Tez No: 706287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş-Amaç: Pilates egzersizleri sırasında meydana gelen kardiyorespiratuvar değişiklikler hakkında araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı, Pilates egzersiz seansı sırasında meydana gelen kardiyorespiratuvar değişiklikleri değerlendirmek ve bu değerleri farklı hızlarda (3,2 km/sa ve 4,8 km/sa) koşu bandı yürüyüşü sırasında ortaya çıkan kardiyorespiratuvar yanıtlarla karşılaştırmaktı. Materyal-Metod: Çalışmaya 18-30 yaş aralığında 31 genç erişkin birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri anket ile belirlendi ve vücut kompoziyonları empedans ölçüm sistemi ile değerlendirildi. Katılımcıların kardiyorespiratuvar yanıtları kardiyopulmoner egzersiz testi cihazı ile ölçüldü. Öncelikle katılımcıların dinlenim sırasındaki kardiyorespiratuvar yanıtları ölçüldü. Ardından yapılan randomizasyona göre, katılımcılar önce Pilates egzersiz seansına ya da iki farklı hızdaki koşu bandı yürüyüş protokolüne (3,2 km/sa - 4,8 km/sa) dahil edildi ve bu aktiviteler sırasındaki kardiyorespiratuvar yanıtları kaydedildi. Bulgular: Pilates sırasında elde edilen MET, oksijen tüketimi ve nabız oksijeni değerleri 3,2 km/sa hızda yürüyüşle benzer (p>0,05), 4,8 km/sa hızda yürümedense anlamlı olarak daha düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Research is needed on the cardiorespiratory changes that occur during Pilates exercises. The aim was to investigate the cardiorespiratory changes during a Pilates exercise session and compare these values with the cardiorespiratory responses during treadmill walking at different speeds (3.2 km/h and 4.8 km/h). Material-Method: Thirty-one young adults between the ages of 18-30 years were included in the study. The physical activity level of the participants was evaluated using a questionnaire and their body composition was evaluated with the impedance measurement system. The cardiorespiratory responses of the participants were measured with a cardiopulmonary exercise test device. First, the cardiorespiratory responses of the participant were measured at rest. According to randomization, participants were included in either a Pilates exercise session or a treadmill walking protocol at two different speeds (3.2 km/h - 4.8 km/h) and their cardiorespiratory responses were recorded during these activities. Results: MET, oxygen consumption, and pulse oxygen values obtained during Pilates were similar to walking at 3.2 km/h (p>0.05), and were significantly lower than walking at 4.8 km/h (p0.05).