Yurtta kalan ve kalmayan üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite ve beslenme düzeylerinin incelenmesi
Examination of physical activity and nutritional levels of university students who remain in private and state dormitories
- Tez No: 494282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, özel ve devlet yurtlarında kalan öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerini ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Van ili yükseköğrenim öğrenci yurtlarında kalan, 200'ü kız öğrenci, 200'ü erkek öğrenci olmak toplamda 400 öğrenci üzerinde anket formu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analiz olarak SPSS 17.0 kullanılarak, Frekans, Aritmetik Ortalama, Student t, Anova testi kullanılmıştır. Öğrencilerin Yurtta kalma ve kalmama, Beden Kitle İndeksi (BKİ), Cinsiyete göre Fiziksel aktivite düzeyi ve beslenme bilgi düzeylerini karşılaştırma yapılmıştır. Araştırmaya katılan kadın öğrencilerin daha fazla fiziksel aktiviteye katıldığı, fiziksel aktive yapanların %79'nun yürüyüş yaptığı, %45'inin hiç fiziksel aktivite yapmadığı, öğrencilerin %22,0'sinin haftada 3-4 kez fiziksel aktivite yaptıkları tespit edilmiştir. Araştırmamızda 18-20 yaş arası öğrencilerin daha fazla fiziksel aktivite yaptığı belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre yurtta kalma durumun fiziksel aktivite yapma değişkenine etki etmediği görülmüştür. Öğrencilerin sabah derslerine gecikmemek için kahvaltı yapmadıklarından, Öğlen yemek saatlerinin uzatılması, öğrencilerin beslenme alışkanlıkları konusunda bilgi düzeylerinin geliştirilmesi ve yanlış tutumlarının değişmesi, yaşam kalitelerinin yükselmesini ve beslenmeye bağlı oluşabilecek bazı sağlık sorunlarının azalmasını sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the physical activity levels and nutritional habits of students in private and state goverment. The research was carried out on a total of 400 students, 200 female students and 200 male students, who reside in the university of Van, by using a questionnaire. Frequency, arithmetic mean, Student t, Anova test were used as statistical analysis using SPSS 17.0. The comparison of survival and non-survival of students, Physical Activity Index (BMI), Physical activity level according to sex, Nutritional knowledge level. Female students participating in the survey participated in more physical activity, 79% of the physical actors walked, 45% had no physical activity, 22,0% of the students stated that they had physical activity 3-4 times a week. It was observed that students aged 18 to 20 had more physical activity. Overall, all the results showed that dormancy did not make a difference in physical activity. Students do not have breakfast to delay their morning classes, Lunch hours are extended, Altering nutritional behaviors and misconceptions of the participating students may increase the quality of life and decrease the number of health problems that may occur due to nutrition.