Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak'ın Türk tıbbı ve kültürüne katkıları
Contributions of Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak to the Turkish medicine and culture
- Tez No: 86942
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
198 X. ÖZET Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak'ın yetiştiği dönem Cihan İmparatorluğu namı ka zanmış, yıkılmaz bilinen Osmanlı Devleti“in çöküş, ezilen uluslara umut ışığı olan Türkiye Cumhuriyeti”in kuruluş yıllarını kapsar. Irmak“n ödünsüz yurtsever bir kimlikle bütün yaşamını ülkesine hizmet etmeye adayışında ulusunun atlattığı badireye tanık lığı, kurtuluşun sevincini tadışı belirleyici olmuştur. O, yeni doğmuş Cumhuriyet'imizin yokluklar içerisinde büyük bir olanak sağladığı bir avuç şanslı gençten birisidir. Tıp eğitimini devrin en parlak üniversitele rinden birinden alır: Berlin; Friedrich Wilhelm Üniversitesi'nin öğrencisi olur. Batıda nitelikli bir tıp eğitimi alırken yeteneği ve dinamizmi ile Batı kültürünü, bu kültürün ü- rettiği yeni düşünceleri de tanır ve inceler. Yurda döndüğünde batıda eğitim almış ol manın edindirdiği ayrıcalıkla, seçkinciliğin dar sınırlarına takılıp kalmadan, birikimini ulusuyla paylaşmaya yönelir. En başından itibaren yeri devrimlerin rüzgarına nefesini eklemek isteyen aydınların arasındadır. Halkevlerinin kuruluşuna katılır, çeşitli gö revler alarak yıllarca bu kuruma hizmet eder. 1933 Üniversite Reformu'ndan kısa süre önce Darülfünun Tıp Fakültesi Fizyoloji Kürsüsü'ne müderris muavini sıfatı ile katılan Irmak reform ertesinde kurum çatısı altında kalmayı başarıp, Alman diline hakimiyeti ve üstün gayretleri ile Üniver site Reformu'nun Tıp Fakültesi'nde sağlamak istediği atılımın önemli bir unsuru olur. Irmak büyük bir çalışkanlıkla, verimlerle sürdürdüğü akademik yaşamını toplum sorunlarından hiç soyutlamaz. Her uğraşı bir filiz olan Cumhuriyetin kökleş mesine hizmet içindir. 1940 başlarında yoğunlaşan gazete ve dergi yazıları ile sosyal konularda yeni düşünceleri topluma tanıtır. Sırada iki dönem (1943-1950) milletvekil liği vardır. İlk Çalışma Bakanımız olur. Bu süreçte yurt meseleleri hakkında da dü şünceler ortaya koyma konusunda yoğunlaşır. Ancak üniversite çatısı dışında da Ir mak tıp eğitiminin sorunları ile, sağlık hizmetlerinin geliştirilip yaygınlaştırılması ile yakından ilgilidir. Buna karşın üniversiteye dönüşü sancılı olur. Ara verişini içlerine sindire meyen öğretim üyelerinin direnci ile karşılaşmıştır. 1953 yılı başında yeniden Tıp Fa kültesi'nde ve Fizyoloji Kürsüsü'nün başında yer alır. Bilimsel çalışmalarda en başından itibaren yüzünü ileri bilim merkezlerinin çalışmalarına çevirmiş olan Irmak; katıldığı bir çok uluslararası kongre, yabancı der-199 gilerde de yayınlanan bilimsel makaleleri, çeşitli yurt dışı bilim merkezlerinde yürüttü ğü incelemeler ile alanında daima yeniliklerin, ileri ölçülerin temsilcisi olmayı başarır. Gözü yerleşmesine omuz verdiği devrimlerin karşısında olan, kendisini gizlemeye çalışan unsurların üzerindedir. Onların varedileni yozlaştırmaya yönelik söylemlerini çürütecek fikir yazıları üretmekten hiç geri durmaz. Türk aydınlanmasını gerçekleştirmek uğrunda pek çok eser verir. 1974'de Kontenjan Senatörü, ardından kısa bir süre (4 ay) ”Sadi Irmak Modeli“ adını Türk siyaset terminolojisine katacak bir hükümetin Başbakanı olur. Bu görevlere başlamadan kısa süre önce emekli olmuştur, bu emeklilik kağıt üzerinde kalacak, Irmak siyasi görevlerinden geriye kalan zamanda, vefatına dek araştıran ve öğreten olmaya devam edecektir. Irmak 1981 yılında yine üst siyasi sorumluluklar üstlenmiştir. Danışma Meclisi üyesi ve Başkanı olur; Danışma Meclisi'nin fesholduğu 1983 yılı sonuna ka dar bu görevde kalır. Yeni Anayasa Başkanı olduğu Meclis'in ürünü olarak oya su nulur. Hizmette son durağı 1971 yılında kuruluşuna katıldığı, 1973'de Müdürü ol duğu, Irmak'ın dönüşü esnasında ”istanbul Üniversitesi Atatürk ilkeleri ve inkılâp Ta rihi Enstitüsü" adını alacak olan istanbul Üniversitesi Atatürk Devrimleri Araştırma Enstitüsü'dür. Adeta son nefesine dek bu çatı altında Atatürk'ü ve devrimlerini anlat mayı sürdürür. 1990 yılı 12 Kasımı'nda yaşama veda eder.
Özet (Çeviri)
203 SUMMARY The period in which Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak had grown up, involves the breakdown of Ottaman Empire which had been regarded as an unbreakable Empire and the formation of Turkish Republic which had been a light of hope to the undertreated nations. It has been a predictor for Irmak's devoting himself to work for his country with an unending national love that he had witnessed the difficulties his nation had experienced and the joy for independence. He has been one of the few lucky young people whom had the chance of a big opportunity among the lack of a recently formed Republic. He had his medical education from one of the best universities of the time. He had been the student of Berlin Friedrich Wilhelm University. While having a qualified medical education in the west, he by his qualifications and dynamism knows and analysis the western culture and the new horizons that culture has formed. When he had come back to his country he chooses to share his knowledge with his nations without being hold by the narrow ranges of selectivity and with the exception which the western education had provided him. From the first time on he had been among the educated people whom had the desire to add value to the winds of revolutions. In 1933 a short time before the University Reform he had joined Darülfünun Faculty of Medicine Department of Physiology as a lecturer and remained after the reform in that place and become the main part of the improvement which the University Irmak had had high political responsibilities in 1981. He had become the member and also the President of the Parliament: He had continued his activities until the end of 1983 when the Parliament had stopped its activities. The new Constitution had been voted as the product of the Board which he had been the president. The last corner in the service for his country had been the Istanbul University Institute for Investigation of Atatürk's Revolutions which he had attended the foundation in 1973 and become the President in 1973 and got the name of“Istanbul University Institute for Atatürk's Revolutions and Revolution History”. He had continued to teach Atatürk and his revolutions until he died on 12th of November in 1990. ^ !%0