Ortaokul seviyesinde programlama öğretimi için bir yöntem önerisi
A methodology for teaching programming at middle school level
- Tez No: 494312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KÜRŞAT ERÜMİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
21.yy. becerilerin küçük yaşlardan itibaren kazanılması; daha üretken bireylerin oluşmasına, bu bireylerin başta kendi yaşamlarından başlayarak toplum hayatını şekillendirmelerine ve beraberinde üreten bir toplumla ekonomiden sanata pek çok alanda gelişmişlik düzeyinin yükselmesine yardımcı olabilir. Bu durumun bilincinde olan pek çok ülke özellikle son 10 yılda bilgi işlemsel düşünme ana başlığı altında algoritmik düşünme kavramı üzerinde yoğunlaşmıştır. Literatürde programlama öğretiminin farklı bilişsel becerilerin gelişimine, motivasyona ve derse bağlılığa olumlu etkilerinin olduğuna dair yapılan çok sayıda çalışma yer almaktadır. Ancak programlama öğretiminin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili pedagojik yaklaşım öneren çalışmalar yok denecek kadar azdır. Bu nedenle çalışmada; programlama öğretiminin bilişsel becerilere olumlu etkilerinin öğrencilere kazandırılabilmesi için“Programlama öğretimi nasıl gerçekleştirilmeli?”sorusundan hareket edilmiştir. Çalışmanın amacı; ortaokul seviyesinde programlama öğretiminin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bir yöntem ortaya çıkartmaktır. Bu amaçla çalışmada; öncelikle algoritmik düşünme becerisinin seviyeleri ve alt becerilerine yönelik yaklaşımlar doküman analizi yöntemi ile incelenmiş ve uzman görüşleri ile değerlendirilmesi sonucu öğretim adımları oluşturulmuştur. Daha sonra öğretim adımlarına uygun olarak etkinlikler tasarlanmış ve ders planları hazırlanmıştır. Hazırlanan ders planları uzman görüşlerine sunulmuş ve düzenlemeler yapılmıştır. Tekrarlı görüşmeler sonucu uygulamaya hazır hale gelen ders planları öğrencilere uygulanarak etkileri ölçülmüş ve ders planlarında gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Sonuç olarak eğitim-öğretim kurumlarında; öğrencilerin bilişsel seviyelerine uygun, kalabalık sınıflarda ders saati süresince öğretim yapılabilmesine imkân veren bir yöntem oluşturulmuştur. Çalışmanın ortaokul düzeyinde özellikle MEB'e bağlı okullarda olduğu gibi kalabalık sınıflarda; öğretim programına ve programın bilişsel becerilerin gelişimini sağlama hedefine uygun öğretim yapmak isteyen eğitimciler için yol gösterici olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
21st century skills from early ages can help to bring up more productive individuals; such individuals shape the community life starting with their own lives, and increase the level of development in many areas ranging from economy to arts in a productive community. Many countries that are aware of this situation have focused on the concept of algorithmic thinking under the heading of computational thinking predominantly in the last 10 years. The literature provides many studies which suggest that teaching of programming has positive effects on development of different cognitive skills, motivation and engagement. However, there are only few studies suggesting pedagogical approaches on how to perform teaching of programming. For this reason, this study was planned around the question“How should programming instruction be done?”with the aim of acquisition of the positive effects of programming instruction on cognitive skills by students. The study aims at putting forth a method for teaching programming at secondary school level. To this end; Initially, the approaches about levels and sub-skills of algorithmic thinking skills were examined by means of document analysis method and instructional steps were configured following evaluation in the light of expert opinions. Then activities were designed, and lesson plans were prepared according to the instructional steps. Draft lesson plans were reviewed by experts and revised accordingly. After several meetings with experts, the lesson plans were administered to students to measure their effects, and then the draft plans were finalized accordingly. As a result, a method was developed that allows teaching during the class hours in overcrowded classrooms in harmony with cognitive levels of students in educational institutions. The study is intended to be a guide for educators who want to attain the curriculum and development of cognitive skills in the curriculum for secondary schools in overcrowded classes, as in state schools.