Oleuropein ve sisplatin'in nöroblastom hücreleri üzerine etkisi
The effects of oleuropein and cisplatin on neuroblastoma cells
  1. Tez No: 494375
  2. Yazar: DUYGU DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NUR OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Nöroblastom (NB), tüm çocukluk çağı kanserlerinin % 8-10'unu oluşturur. Sisplatin (cis-diaminedichloroplatinum II; CDDP) çocukluk çağı ve erişkin dönemdeki birçok farklı insan kanserinin tedavisinde kullanılan yan etkileri bulunan bir kemoterapötiktir. Zeytin yaprağında bulunan Oleuropein'in (OLE) mezotelyoma ve malign melanom gibi kanser hücrelerinde hücre canlılığını azaltıcı etkisi daha önce gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı iyi prognostik SH-SY5Y N-MYC(-) ve kötü prognostik KELLY N-MYC(+) nöroblastom hücrelerinde ve fibroblast hücrelerinde (PSİ2 12S6), OLE'nin tek başına ve CDDP kombinasyonu ile olası anti-proliferatif etkisi ve apoptotik hücre ölümüne yol açıp açmadığının belirlenmesiydi. PSİ2 12S6, SH-SY5Y ve KELLY hücrelerine OLE (500uM) ve CDDP (50uM) uygulanmıştır. CDDP, OLE ve OLE-CDDP kombinasyonu uygulanarak apoptotik hücre ölümleri Akım sitometrik olarak belirlenmiştir. OLE'nin PSİ2 12S6 fibroblast hücrelerinde canlılığı azaltıcı ve apoptotik etkileri saptanmıştır. SH-SY5Y ve KELLY hücrelerinde OLE tek başına özellikle canlılığı azaltmış ve apoptotik etki göstermiştir. OLE'nin nöroblastomda anti-proliferatif etki mekanizmalarının in vitro ve in vivo çalışmalarla değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma (NB) accounts for 8-10% of all childhood cancers. Cisplatin (cis-diaminedichloroplatinum II; CDDP) is a chemotherapeutic drug with side effects that are used in the treatment of many different human cancers in childhood and adulthood. Oleuropein (OLE), an olive leaf, has been shown to reduce cell viability in cancer cells such as mesothelioma and malign melanoma. The aim of this study was to investigate OLE alone and in combination with CDDP has possible anti-proliferative effect and induce apoptotic cell death in good prognostic SH-SY5Y N-MYC (-) and poor prognostic KELLY N-MYC neuroblastoma and fibroblast cells. OLE (500uM) and CDDP (50uM) were applied to PSI2 12S6, SH-SY5Y and KELLY cells. Apoptotic cell deaths were determined by Akım cytometry using CDDP, OLE and a combination of OLE-CDDP. The anti-proliferatif and apoptotic effects of OLE on PSİ2 12S6 fibroblast cells were determined. OLE and CDDP-OLE combinations reduced viability in SH-SY5Y and KELLY cells and showed apoptotic effects. The mechanisms of anti-proliferative effects of OLE in neuroblastoma should be evaluated in vitro and in vivo studies.