Tubal ektopik gebeliklerin tanısında serum FSTL3 seviyelerinin tanısal değeri
Diagnostic value of serum FSTL3 levels in the diagnosis of tubal ectopic pregnancy
- Tez No: 494431
- Danışmanlar: UZMAN AHTER TANAY TAYYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ Ektopik gebelik ilk trimester anne ölümlerinin en sık sebebidir. Tanısında kullanılabilecek biyobelirteçler araştırılmaya devam etmektedir. Bu çalışmamızda, ektopik gebeliklerin erken tanısında serum follistatin like protein 3 (FSTL3) proteininin rolü olup olmadığını araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya Haziran 2017 ile Aralık 2017 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji Kliniğinde yatarak takip edilen ve opere olan 39 tubal ektopik gebeliği olan hasta vaka grubu olarak ve gebe izlem polikliniğine başvuran 37 sağlıklı gebe kontrol grubu olarak, gebelik haftaları benzer olacak şekilde iki gruba ayrılarak toplam 76 olgu dahil edilmiştir. Bir biyokimya tüpüne alınan 5cc'lik venoz kan 30 dakika içerisinde 3500 devirde 10 dakika santrifüj edilerek serum kısmı ayrıldı. Serum kısmı eppendorf tüpüne alınarak analiz edileceği güne kadar saklanma koşullarına uygun şekilde soğutucuda dondurularak – 80 C de saklandı. Daha sonra bu dondurulan serum kısımları FSTL-3 ölçümü amacı ile kullanılmıştır. Serum örnekleri Human FLRG/FSTL PicoKine ELISA Kit (Boster Biological Technology Co.) ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Ectopic pregnancy is the most common cause of first trimester maternal deaths. Biomarkers that can be used in diagnosis continue to be investigated. In this study, we investigated the role of serum follistatin-like protein 3 (FSTL3) protein in the early diagnosis of ectopic pregnancy and intrauterine pregnancies. MATERIALS AND METHODS As a case series of 39 tubal ectopic pregnancies followed and admitted to Zeynep Kamil Women's and Children's Hospital Training and Research Hospital between June 2017 and December 2017, 37 healthy pregnant women who applied to the antenatal outpatient clinic were included. A total of 76 cases were included, with two groups separated. 5cc of venous blood taken to a test tube and was centrifuged at 3500 rpm for 30 minutes to separate the plasma. Plasma was removed and colected in an eppendorf tube and stored at -80 ° C in the freezer according to the storage conditions until the day of analysis. These frozen serum fractions were then used for FSTL-3 measurement purposes. Serum samples were run with the Human FLRG / FSTL PicoKine ELISA Kit (Boster Biological Technology Co.).