Acil ve elektif olarak opere edilmiş ektopik tubal gebeliklerde trofoblastik invazyon, mitotik indeks ve inflamasyon derecesinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of trophoblastic invasion, mitotic index and inflamation degree in ectopic tubal pregnancies with emergency and elective surgery
- Tez No: 863038
- Danışmanlar: PROF. NİYAZİ TUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş Ve Amaç: Bu çalışmada tubal gebelik nedeniyle salpenjektomi yapılmış hastaların trofoblastik invazyon dereceleri değerlendirilerek klinik ve histopatolojik bulguları ile karşılaştırılmıştır. Tubal gebelikte serum beta hCG seviyesinin ve gebelik yaşının trofoblastik invazyon derecesini saptamadaki rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Gereç Ve Yöntem: Bu çalışma Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde retrospektif olarak yapılmıştır. 2018-2023 yılları arasında tubal gebelik tanısıyla hastanemizde acil veya elektif olarak salpenjektomi yapılmış 105 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların operasyon öncesi serum beta hCG düzeyleri, gebelik haftaları, obstetrik öyküleri, transvajinal ultrason bulguları ve histopatolojik bulguları kaydedilmiştir. Bulgular: Olguların acil veya elektif olmasına göre invazyon evresi, invazyon mesafesi, invazyon olmayan mesafe, ve tubal çap ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). İnflamasyon derecesi ile invazyon evresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır(p>0.05). Evre 2b olan olguların VKİ değerleri, Evre 1 olan olgulardan anlamlı şekilde yüksek saptanmıştır (p:0.047; p0.05). İnvazyon evresi ile ultrason bulguları arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki izlenmemiştir(p>0.05). İnvazyon evrelerine göre sağ veya sol tubal yerleşim oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmemiştir (p>0.05). Metotreksat tedavisi ile invazyon evresi veya tubal duvardaki inflamasyon şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). İnvazyon evreleri ile trofoblastik hücrelerdeki mitotik indeks düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanamamıştır (p>0.05). Evre 1 ve Evre 2 olan olgular arasında serum beta hCG düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmemiştir (p>0.05). Evre 3 olan olguların beta hCG düzeyleri, Evre 1 ve Evre 2 olanlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek izlenmiştir (p:0.015; p1997'dir. Bu değerin duyarlılığı %76.7, özgüllüğü %49 olarak bulunmuştur (p:0.011; p0.05). Sonuç: Tubal gebelikte trofoblastik invazyonun derinliğini saptamada serum beta hCG düzeyinin değerli olduğu sonucuna varılmıştır. İnvazyon derinliği ile beta hCG düzeyi arasında istatiksel olarak pozitif yönlü bir korelasyon görülmüştür.Gebelik yaşının ise trofoblastik invazyonun derinliği ile anlamlı bir ilişkisininolmadığı görülmüştür. Tubal duvardaki inflamasyon şiddeti ve trofoblastik hücrelerin mitotik indeks değerleri ile invazyon evreleri arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background Aım: In this study, the degrees of trophoblastic invasion of patients who underwent salpingectomy due to tubal pregnancy were evaluated and compared with their clinical and histopathological findings. It was aimed to investigate the role of serum beta hCG level and gestational age in determining the degree of trophoblastic invasion in tubal pregnancy. Materıals And Methods: This study was conducted retrospectively at Sancaktepe Şehit Prof Dr. İlhanVarank Training and Research Hospital. 105 patients who underwent emergency or elective salpingectomy in our hospital with the diagnosis of tubal pregnancy between 2018 and 2023 were included in the study. Preoperative serum beta hCG levels, gestational age, obstetric history, transvaginal ultrasound findings and histopathological findings of the cases were recorded. Results: No statistically significant difference was detected in terms of invasion stage, invasion distance, non-invasion distance, and tubal diameter averages depending on whether the cases were urgent or elective (p>0.05). No statistically significant relationship was found between the degree of inflammation and the stage of invasion (p>0.05). BMI values of Stage 2b cases were found to be significantly higher than Stage 1 cases (p:0.047; p0.05). No statistically significant relationship was observed between the invasion stage and ultrasound findings (p>0.05). There was no statistically significant relationship in terms of right or left tubal localization rates according to invasion stages (p>0.05). There was no statistically significant relationship between methotrexate treatment and the stage of invasion or the severity of inflammation in the tubal wall (p>0.05). No statistically significant relationship was detected between invasion stages and mitotic index levels in trophoblastic cells (p>0.05). No statistically significant difference was observed in serum beta hCG levels between Stage 1 and Stage 2 cases (p>0.05). Beta hCG levels of patients with Stage 3 were statistically significantly higher than those with Stage 1 and Stage 2 (p:0.015; p1997. The sensitivity of this value was found to be 76.7% and the specificity was 49% (p:0.011; p0.05). Conclusıon: It was concluded that serum beta hCG level is valuable in determining the depth of trophoblastic invasion in tubal pregnancy. A statistically positive correlation was observed between the depth of invasion and the beta hCG level. It was observed that gestational age did not have a significant relationship with the depth of trophoblastic invasion. It was observed that there was no significant relationship between the severity of inflammation in the tubal wall, mitotic index values of trophoblastic cells and invasion stages.