Tubal ektopik gebeliklerin medikal tedavisinde ß-hCG değişiminin etkisi
Effects of serum ß-hCG level changes on the medical treatment of tubal ectopic pregnancy
  1. Tez No: 511763
  2. Yazar: MEHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
TUBAL EKTOPİK GEBELİKLERİN MEDİKAL TEDAVİSINDE ß-hCG DEĞIŞIMININ ETKISI Amaç: Tubal ektopik gebeliğin medikal tedavisinde başarıyı etkileyen faktörlerin gösterilmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2009 ve 31 Aralık 2017 tarihleri arasındaTepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde tubal ektopik gebelik nedeniyle tek doz metotreksat tedavisi protokolü almış 758 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, gravide, parite, ultrasonografi bulguları, β-hCG değerleri gibi tedavi başarısını etkileyebilecek faktörler retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların tedavi sonuçları değerlendirilerek, medikal tedavide başarıyı etkileyen faktörler belirlenmeye çalışıldı. Bulgular: Toplam 758 hastanın verileri analiz edilmiştir. Medikal tedavi 627 hastada başarılı olmuştur. Başarılı olunan hastaların 517'sinde tek doz ile başarı sağlanırken 110 tanesinde ek doz verilerek başarı sağlanmıştır. Medikal tedavinin başarısız olduğu 131 hasta opere olmuşlardır. Medikal tedavinin başarılı olduğu hastalar incelendiğinde medikal tedavinin etkin olmadığı hastalarda başlangıç β-hCG seviyelerinin istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Başlangıç β-hCG değeri için 1435 mIU/mL seviyesini cut off değer olarak alındığında %77 sensivite ve %61 spesifite ile medikal tedavi başarısının ön görülebildiği tespit edilmiştir. Medikal tedavinin başarılı olduğu grupta 4.ve 7. gün ortalama ve ortanca β-hCG değerleri başarısız gruba göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Çalışmamızda 0-4 gün arası β-hCG değerlerinde %4,1'lik artış cut off değeri olarak alındığında %63,5 sensitivite, %77,5 spesifite ile medikal tedavinin başarılı olacağı gösterilmiştir. Çalışmamızda 4-7 gün arası β-hCG değerlerinde %16'lık düşüş cut off değeri olarak alındığında %78,8 sensitivite, %58,9 spesifite ile başarılı olma ihtimali gösterilmiştir.0-7 gün arası β-hCG değerlerinde %11'lik düşüş cut off değeri olarak alındığında %74,2 sensitivite, %65,7 spesifite ile başarılı olma ihtimali gösterilmiştir. Sonuç: Başlangıç β-hCG değeri için 1435 mIU/mL seviyesini cut off değer olarak alındığında %77 sensivite ve %61 spesifite ile medikal tedavi başarısının ön görülebildiği tespit edildi. Litaratüre uygun olarak 0-4, 0-7, 4-7. günler arasındaki β hCG seviyesindeki değişimin başarıyı öngörmede etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF SERUM ß-hCG LEVEL CHANGES ON THE MEDICAL TREATMENT OF TUBAL ECTOPIC PREGNANCY. Aim:The aim of this study is to demonstrate the factors influencing the successful treatment of tubal ectopic pregnancy. Material and Methods:A total of 758 patients undergoing single-dose metotreksat treatment protocol due to tubal ectopic pregnancy in Tepecik Education and Research Hospital, Gynecology and Obtetrics Department between January 1, 2009 and December 31, 2017 were included in the sample. Factors influencing the success rates of the treatment such as age, gravidy, parity, ultrasonographic findings and serum β-hCG levels were analyzed retrospectively to demonstrate their effects on the management of tubal ectopic pregnancy. Findings: Out of 758, 517 patients were cured with single-dose of metotreksat. Additional dose of metotreksat was needed in 110 patients and remaining 131 patients were required operation due to unsuccessful medical treatment. Initial serum β-hCG levels was lower in patients with successful medical treatment than the group required surgery, in statistically significant manner. According to ROC analysis results, threshold level for initial serum β-hCG to predict successful medical treatment was found as 1435 mIU/mL, have 77% sensitivity and 61% specifity. Group with successful medical treatment had significantly lower serum β-hCG levels on fourth and seventh day of the treatment than operated group. 4.1 percent of raise in β-hCG level on the fourth day compared to the first day of the treatment were 63.5% sensitive and 77.5% spesific to predict that medical treatment will be successful. 16% decline in β-hCG levels from the fourth day till seventh day of the treatment was 78.8% sensitive and 58.9% specific and 11% decline in β-hCG levels from the day that metotrexhate was administered till seventh day was 74.2% sensitive and 65.7% specific to predict the success of medical treatment. Conclusion: Threshold level for initial serum β-hCG to predict successful medical treatment was 1435 mIU/mL, have 77% sensitivity and 61% specifity. Consistent with prior literature, changes in serum β-hCG levels from the day that metotrexhate was administered till seventh day, was associated with predicting success of medical treatment in tubal ectopic pregnancies.