Vardenafil kullanımının sıçan femuru kırık modelinde kemik iyileşmesine etkileri
Effects of vardenafil on bone healing in the rat femur fracture model
- Tez No: 494439
- Danışmanlar: UZMAN ENDER ALAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Kırık iyileşmesi sürecinde rol alan biyolojik faktörler ve bunlara ait etkilerin anlaşılır hale gelmesiyle, iyileşme süresini kısaltmak ve kaynama oranlarını artırmak için kırık tedavisinde yenilikler gündeme gelmiştir. Bu çalışmada, sıçan femuru kırık modelinde kemik iyileşmesi sürecine bir fosfodiesteraz tip 5 enzim (PDE5) inhibitörü olan vardenafilin farklı dozlarda yapılan uygulamaları ile radyolojik, biyomekanik, histopatolojik, histomorfometrik ve immunohistokimyasal etkilerini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 51 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan kontrol (K), vardenafil 5mg (V5), vardenafil 10mg (V10) grupları olmak üzere üç gruba ayrıldı. Sağ femurlara osteotomi sonrası Kirschner teli ile tespit uygulanarak standart kırık modeli oluşturuldu. Cerrahi sonrası V5 grubuna 5mg/kg/gün (düşük doz), V10 grubuna 10mg/kg/gün (yüksek doz) dozunda vardenafil ve K grubuna aynı hacimde serum fizyolojik oral gavaj ile uygulandı. 14. günde (erken dönem) her gruptan rastgele 6 adet sıçan, 42. günde (geç dönem) ise geriye kalan sıçanlar sakrifiye edilerek sağ femurları ampute edildi. Mikro bilgisayarlı tomografi (mBT) ile kallus/femur hacmi ve kemik mineral yoğunluğu (BMD) ölçüldü. 42. güne ait her gruptan rastgele alınan 5'er adet femur, mekanik dayanıklılık açısından biyomekanik testler ile incelendi. Hücresel düzeyde inceleme için histolojik boyamalar yapıldı ve alınan kesitlerde histopatolojik, histomorfometrik değerlendirmeler yapıldı. Aynı blokların farklı kesitlerine de indüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS), transforme edici büyüme faktörü-β3 (TGF-β3) ve nuklear faktör kappa B (NF-κB) proteinlerinin düzeylerini incelemek için immunohistokimyasal analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Understanding the biological factors which take part in bone healing and their effects has become a current issue in the treatment of fracture which allows the healing period to shorten and increases the ratio of union. In this study, we aimed to show radiological, biomechanical, histopathological, histomorphometric and immunohistochemical effects of treatment with different doses of a phosphodiesterase type 5 enzyme (PDE5) inhibitor called vardenafil on bone healing in a rat femur fracture model. Material and Methods: In our study, fifty-one Sprague-Dawley rats were randomly divided into three groups: control (C), vardenafil 5 mg (V5) and vardenafil 10 mg (V10). Standard fracture models were established by the osteotomy of right femurs and applying Kirschner wire fixation. After surgery, a dosage of vardenafil through oral gavage was applied; 5 mg/kg/day (low dose) to group V5, 10 mg/kg/day (high dose) to group V10 and the same amount of physiological saline was applied to the control group. Six rats randomly chosen from all groups were sacrificied at 14th day (early phase), the remaining rats were sacrificied at 42nd day (late phase) and all their right femurs were amputated. Callus/femur volume ratio and bone mineral density (BMD) were calculated by the help of micro computed tomography (µCT). Five femurs randomly chosen from all groups at 42nd day were evaluated with biomechanical tests for their mechanical resistance. As for cellular investigations, histological stainings were performed and the sections were evaluated histopathologically and histomorphometrically. Different sections from the same paraffin blocks were evaluated by immunohistochemical analysis for the protein levels of inducible nitric oxide synthase (iNOS), transforming growth factor- β3 (TGF-β3) and nuclear factor kappa B (NF-κB).