Hastanede yatan çocuklarda klindamisin kullanımı: Çeşitli enfeksiyon tiplerinde ve yaş gruplarında deneyim
Clindamycin use in children: Experience with various types of infection and age-groups
- Tez No: 494469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE GÖNÜL TANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Klindamisin gram pozitif kok, gram pozitif ve negatif anaeroblara karşı etkinliği olan, protein sentez inhibitörübir antibiyotiktir. Fagositik hücrelerde yüksek hücre içi seviyelerine ulaşarak fagositozu güçlendirmesi, dokuya penetrasyonunun iyi olması ve kemikte yüksek konsantrasyonlara ulaşabilmesi, penisilinlere göre daha uzun süre postantibiyotik etkinliğinin olması, toksin üreten streptokok ve stafilokok suşlarında toksin üretimini inhibe etmesi nedeniyle çeşitli enfeksiyonlarda tercih edilir. Çalışmadaki amacımız hastanede yatırılarak intravenöz klindamisin tedavisi uygulanılan 0-18 yaş arası çocukların, klinik ve laboratuvar verilerini (tedavi özellikleri, klinik seyir, ilaç güvenliği ve tolerabilitesi) değerlendirmek ve çocuklarda klindamisin kullanımı deneyimi hakkında fikir sahibi olmaktır. Gereç – Yöntem: Bu çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde 1 Ocak 2014-1 Kasım 2017 tarihleri arasında yatarak tedavi gördüğü sırada intravenöz klindamisin tedavisi başlanan 0-18 yaş arası hastalar dahil edildi. Perfore apandisit nedeni ile cerrahi girişim öncesi ve perioperatif proflakside ve postoperatif dönemde intravenöz klindamisin kullanılan hastalar ve çalışma için gerekli verilere ulaşılamayan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Toplam 324 hasta, hastaneye yatışta, klindamisin tedavisi başlangıcında, tedavinin üçüncü gününde ve taburculukta değerlendirildi. Sonuçlar: Toplam 324 hastanın (medyan yaş 42.5 ay, aralık 0-215 ay) en sık yattığı servisler çocuk enfeksiyon (%54.3) ve genel pediatri (%18.5) servisi olarak bulundu. Klindamisin kullanım endikasyonlarında; aspirasyon pnömonisi ve pnömoni komplikasyonları 142 (%43.8) hasta ile ilk sırada yer alırken bunu sırayla baş-boyun enfeksiyonları 77 (%23.8) hasta, cilt-yumuşak doku enfeksiyonları 46 (%14.2) hasta, diş apsesi 25 (%7.7) hasta, sepsis 12 (%3.7) hasta, suçiçeği komplikasyonları 9 (%2.8) hasta, β-laktam alerjisi 5 (%1.5) hasta, intraabdominal enfeksiyonlar 4 (%1.2) hasta, kemik-eklem enfeksiyonları 3 (%0.9) hasta, nekrotizan enterokolit 1 (%0.3) hasta ile takip etti. Aspirasyon pnömonisi ve pnömoni komplikasyonlarıile takip edilenhastaların 65'inde (%46) komorbidite mevcuttu. Klindamisin kombine tedavisi kesilmeden, başka antibiyotik eklenmeden, başka merkeze sevk olmadan, kendi isteği ile hastaneden taburcu olmadan klindamisin tedavisi tamamlanan hastaların klindamisin başlangıcı ve taburculukta bakılan C-reaktif protein, eritrosit sedimentasyon hızı, kan beyaz küre sayısı değerlerindeki azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu (sırasıyla p=0.00,p=0.00,p
Özet (Çeviri)
Introduction:Clindamycin is an antibiotic that is a protein synthesis inhibitor effective against gram positive cocci, gram positive and negative anaerobes. It is preferred for various infections because it achieves high intracellular levels in phagocytic cells, good penetrations into tissues, high levels in bone, acts longer than penicillin and appears to be able to reduce toxin production in toxin-elaborating strains of streptococci and staphylococci. The aim of our study was to interrogate relevant clinical and laboratory indices (i.e. treatment characteristics, clinical course, drug safety and tolerability) of children between 0-18 years old who were admitted to our hospital and treated with intravenous clindamycin and had an idea about the use of clindamycin in children. Subjects and Methods: This study was carried out by Health Sciences University Ankara Dr. Sami Ulus Maternity, Children Health and Disease Health Practice and Research Center included patients between 0 and 18 years of age who began treatment with intravenous clindamycin during inpatient treatment between January 1, 2014 and November 1, 2017. Patients who used intravenous clindamycin prior to surgery and perioperative prophylactic and postoperative period with perforated appendicitis, and patients who were not able to reach the required study were not included in the study. A total of 324 patients were evaluated in hospital admission, at the onset of clindamycin therapy, on the third day, and at discharge. Results: The most frequent services were 324 patients (median age 42.5 months, range 0-215 months) with pediatric infection (54.3%) and general pediatrics (18.5%). Indications for use of clindamycin; aspiration pneumonia and pneumonia complications were the first with 142 (43.8%) patients, followed by head-neck infections 77 (23.8%) patients, skin-soft tissue infections 46 (14.2%) patients, sepsis 12 (3.7%) patients, varicella complications 9 (2.8%) patients, β-lactam allergy 5 (1.5%) patients, intraabdominal infections 4 (1.2%) patients, bone-joint infections 3 (0.3%) patients and necrotizing enterocolitis 1 (0.3%) patient. There were comorbid conditions in 65 (46%) of patients with aspiration pneumonia and pneumonia complications. Statistical results for patients who completed their clindamycin therapy without interruption of the combined treatment of clindamycin, without additional antibiotics, without referral to another center and without discharge from hospital voluntarily indicate the decrease in C-reactive protein, erythrocyte sedimentation rate and blood white cell count values at the beginning and at discharge (respectivelyp=0.00,p=0.00,p