Hastanede yatan çocuklarda strongkids tarama aracı ile malnütrisyon riskinin belirlenmesi
Determining the ri̇sk of malnutrition among hospi̇li̇tali̇zed chi̇ldren by the strongkids screening tool
  1. Tez No: 420086
  2. Yazar: BETÜL ORUÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN HAKİME NOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hastanede yatan çocuklarda STRONGkids tarama aracı ile malnütrisyon riskinin belirlenmesi amacı ile planlanan bu çalışma, İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatış işlemi gerçekleştirilen ve yaşları 1 ay- 18 yaş arası değişen 350 çocuk hasta ile yapılmıştır. Hastaların %37.8'inde malnütrisyon oluşma riski yüksek ,%50.8'inde orta ve %11.4'ünde düşük bulunmuştur. Hastaların %13.7'sinde kronik, 16.9'unda ise akut malnütrisyon mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Aiming at determining the risk of malnutrition amongst hospitalized children by the STRONGkids screening tool, this study is conducted with patients aged between 1 month-18 years old and whose admission formalities completed in Izmir Dr Behçet Uz Pediatric Diseases and Surgeries Research Hospital (İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi). It is found that 37.8% of patients have high risk, 50.8% have moderate risk and 11,4% have low risk of becoming malnourished. It is detected that 13.7% of patients are struggling with chronic PEM and 16,9% of them with acute PEM.