Unıversal adeziv sistemlerin farklı pulpa kaplama materyallerine makaslama bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the bond strenghts of universal adhesive systems to different pulp capping materials
- Tez No: 494488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ BULUT EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada pulpa kaplama materyalleri olan ProRootMTA, Theracal LC ve Apacal Art'nin; farklı adeziv sistemler (total etch, self etch, universal sistemler) kullanılarak makaslama bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Hazırlanan 240 adet akrilik bloğun tam ortasına 5 mm çapında, 2 mm derinliğinde silindirik kaviteler oluşturuldu. Pulpa kaplama materyalleri üreticilerin talimatları doğrultusunda, hazırlanan kavite yüzeylerine kaviteleri tamamen örtecek şekilde uygulandı (n=80). Her bir pulpa kaplama materyali grubuna total etch sistemler (Optibond FL, Single Bond 2), self etch sistemler (Clearfil S3 Bond, All Bond SE, Clearfil SE Bond) ve universal sistemler (Universal Bond Quick, Prime Bond Universal, Single Bond Universal) üreticilerin talimatları doğrultusunda n=10 olacak şekilde uygulandı. Hazırlanan yüzeylere kompozit uygulanmasından sonra örneklerin makaslama bağlanma dayanım değerleri Instron cihazında belirlendi. En düşük bağlanma dayanım değerleri MTA grubunda gözlenmiş olup diğer gruplarla arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05). Theracal LC grubunda en yüksek değerler self etch sistemlerde gözlendi (p0.05). Bu in vitro çalışmanın bulgularına göre teknik hassasiyeti düşük olan universal sistemlerin pulpa kaplama tedavisinde kullanılması kabul edilebilir bağlanma dayanımı göstermiş olup bu bulguların klinik çalışmalarla da desteklenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the shear bond strengths of pulp capping materials that of ProRootMTA, Theracal LC and Apacal Art using different adhesive systems (total etch, self etch, universal systems). In the middle of the prepared a total of 240 acrylic blocks, cylindrical cavities of 5 mm in diameter and 2 mm in depth were formed. The pulp capping materials were applied on the prepared cavity surfaces according to the manufacturer's instructions (n = 80). Total Etch systems (Optibond FL, Single Bond 2), self etch systems (Clearfil S3 Bond, All Bond SE, Clearfil SE Bond) and universal systems (Universal Bond Quick, Prime Bond Universal, and Single Bond Universal) were applied to each pulp capping material group, in the direction of the manufacturer's instructions to be n = 10. After composite resin appliying procedures, shear bond strength values of prepared specimens were determined in Instron device. The lowest shear bond strength values were observed in the MTA group and there was a statistically significant difference between the other groups (p 0.05). The highest shear bond strenght values in the Theracal LC group were observed in self etch systems (p 0.05). According to the findings of this in vitro study, the use of universal systems with less sensitive technique in the treatment of pulp capping showed acceptable shear bond strength values and it is suggested that these findings of this in vitro study are supported by clinical studies.