Müzik eğitimi almış bireylerin frekans hassasiyetleri ve gürültüde ayırt etme skorlarının normal bireylerle karşılaştırılması
Comparison of frequency sensitivity and speech in noise scores between individuals who has music training and normals
  1. Tez No: 494506
  2. Yazar: CENK ARSLANBUĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
MÜZİK EĞİTİMİ ALMIŞ BİREYLERİN FREKANS HASSASİYETLERİ VE GÜRÜLTÜDE AYIRT ETME SKORLARININ NORMAL BİREYLERLE KARŞILAŞTIRILMASI Konuşma, insan ilişkilerindeki en etkili iletişim aracı olup frekans ve şiddet değişimlerini içerir. Frekans değişimlerini ayırt etme kabiliyeti kişiden kişiye farklı olabilir. Müzikle ilgilenen ya da eğitim almış kişilerin kimi kabiliyetlerinin geliştiği gözlenmiştir. Frekans hassasiyetinin müzik eğitimi ile artıp artmadığının, buradan çıkarak artış gözleniyorsa bunun gürültüde konuşmayı ayırt etmeye etkisinin olup olmadığının araştırılması bu çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır. Ayrıca geleneksel müzik ve batı müziği eğitimi almış müzisyenler arasındaki frekans hassasiyetinin karşılaştırılması da bir diğer amaçtır. Bu çalışma için 14'ü batı müziği eğitimi almış, 14'ü geleneksel müzik eğitimi almış 28 katılımcı seçilmiştir. İşitme eşiklerini ölçmek için saf ses odyometrisi, frekanstaki en küçük değişimlerin algılanmasını ölçmek için frequency modulation difference limen (FMDL) testi ile gürültüde konuşulanları anlama yeteneğini ölçmek için gürültüde konuşmayı ayırt etme (GKAE) testleri uygulanmıştır. Müzik eğitimi almış bireyler ile müzik eğitimi almamış bireylerin FMDL eşikleri ve gürültüde konuşmayı ayırt etme skorları (GKAES) karşılaştırılmıştır ve müzik eğitimi almış bireylerin daha performanslı sonuçlar gösterdikleri bulunmuştur. Ayrıca batı müziği eğitimi almış bireyler geleneksel Türk müziği eğitimi almış bireylerden frekans ayırt etme konusunda çok az da olsa daha performanslı sonuçlar vermiştir. FMDL ile GKAES arasında zayıf bir korelasyon olduğu bulunmuştur. Bu çalışma sonucunda müzik eğitiminin frekans ayırt etmeye ve gürültüde konuşmayı ayırt etmeye olumlu etkisi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF FREQUENCY SENSITIVITY AND SPEECH IN NOISE SCORES BETWEEN INDIVIDUALS WHO HAS MUSIC TRAINING AND NORMALS Speech is the most effective communication tool for human relationships and includes frequency and intensity modulations. The ability of frequency discrimination may be different in every person. It's observed that some skills of individuals who has music trained or who interesting in music has improven. The aim of this study is to investigate if the frequency sensitivity increase by music training and thus what is its effect on speech in noise if it increase. And the other aim of this study is to comparison between musicians who is traditional music educated and classic music educated. 14 classic music educated, 14 traditional music educated totally 28 participant chosen for this study. Pure tone audiometry test for hearing thresholds, frequency modulation difference limen (FMDL) test for perception of smallest difference in frequency and speech in noise (SIN) test for perception of speech in noise tests has been carried out. FMDL thresholds and SIN scores has been compared between individuals music educated and individuals who has not music educated and it's found that individuals music educated ourperformed than normals. Further individuals who has classic music education has outperformed than individuals who has traditional music education about FDML thresholds. It's been found weak corelation between FDML and SIN scores. It's been exposed that music education influence positively to frequency discrimination and speech perception in noise.