Fonasyon sistemindeki anatomik yapıların ses üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 76405
  2. Yazar: NALAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
FONASYON SİSTEMİNDEKİ ANATOMİK YAPILARIN SES ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ (Doktora Tezi) Nalân YİĞİT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET Çalışmada, ses üretimindeki fizyolojik faktörlerden yararlanarak, fonasyon sistemindeki anatomik yapıların ve eğitimin, ses özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bunun için, 20-29 yaş grubunda, en az bir yıl programlı ses eğitimi almış ve devam eden sağlıklı sese sahip bireyler değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünde Ana Çalgı Şan (Ses Eğitimi) dersini alan 30 öğrencinin anatomik yapılan anatomik ve fonksiyonel; ses özellikleri ise, fiziki ve psikofiziki özellikler açısından incelenmiştir. Ölçümler, 62,5 ile -8000 Hz arasındaki frekans aralığını ses spektrumu şeklinde ölçebilen aletle (İnteracoustics Visible Speech Unit Model DVS7), IAC (Industrial Acoustic Company) standart odalarında konunun uzmanı tarafından yapılmıştır. Ölçümler sonunda elde edilen veriler 2 istatistiki olarak, korelasyon katsayısı, varyans analizi ve X (khi-kare) testi ile analiz edilmiştir. Bulgular, konuyla ilgili olarak yapılmış diğer çalışmalarla karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Değerlendirme sonunda, fonasyon sistemindeki anatomik yapıların ses özellikleri üzerinde belirli etkilerinin olduğu ve bu etkilerin eğitimle ortaya çıkarılıp, geliştirilebildiği anlaşılmıştır. Ses eğitimi (şan), alan bireylerde akciğer kapasitelerinin ve solunum kas aktivasyonunun geliştirilmesi ve ihmal edilmemesi gerektiği sonucu çıkmıştır. Bilim Kodu : 101.25.02 Anahtar Kelimeler : Fonasyon, anatomik yapı, ses özellikleri, ses eğitimi, foniatrik inceleme. Sayfa Adedi ¦¦: 51 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Erol BELGİN
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF ANATOMIC STRUCTURES IN PHONATION SYSTEM ON VOICE (Ph. D. Thesis) Nalân Yİ?İT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1998 ABSTRACT In this study, matching use of physiologic factors on human voice, effects of anatomic structures in phonation system and training on voice characters have been studied. To do this, individuals falling into 20-29 age group and having at least one year programmed voice training and a continuos healthy voice have been evaluated. For this purpose, anatomic structures anatomically and functionally, voice characters physically and phsico-physically of 30 students who are taking sound-training lessons at Music Department of Gazi Education Faculty at Gazi University have been studied. Measurements have been made by experts in IAC (Industrial Acoustic Company) standart rooms using an instrument (Interacoustics Visible Speech Unit Model DVS7) that can measure the frequency band between 62.5 and 8000 Hz as voice spectrum. The data obtained from the measurements have statistically been analized using 2 correlation coefficient, variance analysis, and X. test. Findings have been compared with the other studies. At the end of the evaluation, we have come to the conclusion that the anatomic structures in phonation system have certain effects on voice features and these effects can be detected and developed by training. And also, lung capacity of those who take voice training (singing voice) lessons and breathing muscle activation can be developed and should not be ignored. Science Code : 101.25.02 Key Words : Phonation, anatomic structure, voice characters, voice training, phoniatric study. Page Number :51 Thesis Sponsor : Prof. Dr. Erol BELGİN ıı