Laxvox ses terapi tekniğinin konservatuvar şan öğrencilerinde etkilerinin araştırılması
Effects of lax vox voice therapy technique on singing students
  1. Tez No: 494505
  2. Yazar: İSMAİL İLTER DENİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Şan terapisi, profesyonel ses kullanıcıları arasında özel bir yere sahip olan şarkıcılara uygulanan habilitatif tedavi uygulamalarını içerir. Foniyatri pratiğinde klinik başvurular açısından ele alındığında ses icrası yapan profesyonel ses kullanıcıları önemli bir orana sahiptir. Şan terapisinde tedavinin hedefi gerek koruyucu hekimlik, gerekse spor hekimliğinde olduğu gibi ulaşılması planlanan bir vokal beceriyi sağlıklı ve bilinçli bir yolla sağlamaktır. Şan terapisi uygulamalarının temelinde ses terapisinde olduğu gibi öğrenme kuramları ve motor öğrenme prensipleri yer alır. Terapi sürecinde uygulanacak olan egzersiz programları, şan pedagojisinde de kullanılan uygulamalardan seçilebilir. LaxVox Ses Terapi Tekniği, kasa özel uygulamaları, motor öğrenmenin gereksinimlerini karşılayan geribildirimleri ve fiziksel destekleyici özellikleri ile şan terapisinde kullanılabilecek güvenli bir tedavi programıdır. Araştırmanın sonuçları, Lax Vox Ses Terapi Tekniği kullanılarak yapılan şan terapisi sonrasında deneklerde akustik değerlerde anlamlı farklılıklar ortaya çıkarmıştır. Sesin düzenliliğini belirleyen frekans ve amplitüd pertürbasyonları (jitter ve shimmer) azalmış, sesin içindeki harmonik gürültü oranı ise artmıştır.
Özet (Çeviri)
Singing voice therapy consists habilitative treatment applications for the singers who take a specific place among professional voice users. From the clinical aspect in phoniatrics, professional voice users who perform on the stage are an important group. The main goal of singing voice therapy is not only preventive medicine but also provideing healthy ways for the skill which is intended to be gained. Singing voice therapy exercise process is based on motor learning principles as voice therapy in general. The exercise programs may resemble to the pedagogical applications which are used in training singing. Lax Vox Voice Therapy Technique may be used in singing voice therapy with its multichannel biofeedback which provides requirements of motor learning, muscle specific applications for targeted goals, and its physical principles including artificially elongated vocal tract and enhanced inertance of vocal system by backpressure. Results of the study revealed that subjects who are treated with LVVT technique have less perturbation in voice. Jitter and shimmer results were significantly low in the therapy group after 4 weeks of therapy. Additionally, harmonic to noise ratio showed an acoustically better voice with a low ratio of noise.