Sarmalama ve silme yöntemi ile yaptırılan prematüre bebek banyosunun stres-ağrı belirteçlerine etkisi
Effects of premature infant bathing with swaddled and sponge method on sign of stress-pain
- Tez No: 494508
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEHRA BAHİRE BOLIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bebek banyosu, hijyenik, estetik, sosyo-kültürel, bireysel yararları yönünden önemli bir hemşirelik girişimidir. Günümüzde yenidoğanın banyo zamanı ve yöntemi hala tartışılan konular arasındadır. Bebek banyosunda yapılan zamansal ve yöntemsel hatalar bebeğin fizyolojik belirtilerini olumsuz etkileyebilmektedir. Ayrıca bebek banyosu stres ve ağrıya neden olabilmektedir. Araştırmanın amacı; prematüre bebeklerde silme ve sarmalama banyonun yaşam bulgularına, oksijen saturasyon düzeylerine, ağlama sürelerine, ağrı ve stres düzeyine, kendi kendini sakinleştirebilme becerisine etkisini belirlemektir. . Araştırma randomize, çapraz kontrollü klinik bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırmaya; 33-37 gestasyon haftasında doğan ve örneklem kriterlerine uygun 35 prematüre bebek alınmıştır. Araştırma verileri, Prematüre Yenidoğanın Tanıtıcı Özellikler Formu, Prematüre Yenidoğanı Takip Formu, Yenidoğan Stres Ölçeği, ALPS-Neo Yenidoğan Ağrı ve Stres değerlendirme ölçeği, Prematüre Bebekte Kendi Kendini Düzenleme Davranışlarını Tanılama Formu ile toplanmıştır. Her bebek üç gün ara vererek iki banyo yöntemiyle de yıkanmıştır. Bebeklerin fizyolojik ölçümleri banyo öncesi, banyodan 1, 5, 15, 30 dakika sonra yapılmıştır. Bebek banyoları ağrı ve stres ve kendi kendini düzenleme davranışlarını değerlendirmek için videoya kaydedilmiştir. Bebeklerin ağrı, stres, kendi kendini düzenleme davranışları bağımsız gözlemciler tarafından değerlendirilmiştir. Etik kurul, kurum ve ailelerden yazılı izin alınmıştır. Araştırma verileri, PASSW 18.0 (Statsistical Package For Social Sciences) paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Infant bathing is an important nursing interventions in terms of hygienic, aesthetic, socio-cultural and personal benefits. Today newborn bath time and method are being discussed. The temporal and procedural mistakes in infant bathing may adversely affect newborns' physiological signs. In addition, infant bath may cause stress and pain. The aim of the study was to determine the effects of sponge bath and swaddle bath in premature infants on the physiological signs, oxygen saturation levels, crying times, pain and stress level, and self-regulation ability. The study was designed as a randomized cross-control clinical study. A total of 35 premature infants who were born at 33-37 gestation week and met the sampling criteria were included in the study. The study data were collected with“Descriptive Properties Form of Premature Newborn”, Premature Newborn Follow-up Form“, ”Newborn Stress Scale“, ”ALPS-Neo Newborn Pain and Stress Assessment Scale“, ”Self-Regulating Behavior Diagnosis Form in Premature Infants". Every baby was washed in two baths method by taking three days off. Physiologic measurements were taken before, immediately after 1, 5, 15 , 30 minutes after the bathing method. Baby baths were recorded video to assess pain and stress and self-regulation behaviors. The pain, stress, self-regulation behaviors of infants were evaluated by independent observers. The written consents were taken from ethics committee, institution and the parents. Obtained data were analyzed with Statistical Package For Social Sciences (PASSW 18.0).