İntörn öğrencilerin cerrahi kliniklerde karşılaştığı problemler, kontrol odağı ve problem çözme becerilerinin incelenmesi
Determination of intern students' problems encountered in surgical clinics, locus of control and problem solving skills
  1. Tez No: 494524
  2. Yazar: DAMLA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İNTÖRN ÖĞRENCİLERİN CERRAHİ KLİNİKLERDE KARŞILAŞTIĞI PROBLEMLER, KONTROL ODAĞI VE PROBLEM ÇÖZME BECERİLERİNİN İNCELENMESİ Amaç: Bu araştırma intörn öğrencilerin cerrahi kliniklerde karşılaştığı problemler, kontrol odağı ve problem çözme becerilerinin incelenmesi amacı ile yapılan tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: 2015-2016 eğitim öğretim yılında cerrahi hastalıkları hemşireliği intörn öğrencisi olan 257 öğrenci araştıranın evrenini, araştırma kapsamına katılmaya gönüllü olan 188 öğrenci ise araştırmanın örneklemini oluşturdu. Verilerin toplanmasında birey tanıtım formu, Problem Çözme Ölçeği (PÇÖ) ve İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği (RİDKOÖ) kullanıldı. Veriler SPSS 18.00 programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis Testi kullanıldı. Bulgular: İntörn öğrencilerin %29.3'ünün cerrahi kliniklerde problem yaşadığı, problem yaşayan öğrencilerin %56.4'ünün mesleki problemler yaşadığı belirlendi. Öğrencilerin Problem Çözme Ölçeği puan ortalaması 107.08±17.30' (Problem çözme becerisi yüksek), Kontrol Odağı Ölçeği puan ortalaması ise 132.47±17.06 (İç kontrol odağı inancı yüksek) bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This was a descriptive cross-sectional study conducted with the aim of examining the problems met by intern students in surgery clinics, their locus of control and their problem-solving skills. Materials and Methods: The population of the study consisted of 257 students who were surgical nursing intern students in the academic year 2015-2016, and the sample was formed from the 188 students agreed voluntarily to take part in the research. A subject description form, a Problem Solving Form and the Internal-External Locus of Control Scale were used to collect data. Analysis of data was performed using the program SPSS 18.00. In the evaluation of data, numbers, percentages, and the Mann-Whitney U and Kruskall-Wallis tests were used. Findings: It was found that 29.3% of the intern students had experienced problems in the surgical clinics, and that 56.4% of the students who had experienced problems had met problems relating to their profession. The students' mean score on the Problem Solving Scale was 107.08±17.30 (high problem solving skills), and their mean score on the Locus of Control Scale was 132.47±17.06 (internal locus of control belief high).