Median sternotomiden sonra 48-72 saat içinde yapılan duşun yara enfeksiyonuna, ağrı ve konfora etkisi
Effect of baths taken 48-72 hours after median sternotomy on wound infections, pain and healing comfort
  1. Tez No: 494525
  2. Yazar: FADİME GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, median sternotomiden sonra 48-72 saat içinde yapılan duşun yara enfeksiyonu, ağrı ve hasta konforuna etkisini incelemektir. Araştırma randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma kapsamına bir üniversite hastanesinin Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde Aralık 2016- Eylül 2017 tarihleri arasında koroner arter baypas grefti ameliyatı geçiren 18 yaşından büyük toplam 51 hasta alındı. Ameliyattan sonraki 48-72 saat içinde duş aldırılmış 26 hasta Girişim grubunu, sütürleri alınıncaya kadar duş aldırılmayan 25 hasta ise araştırmanın Kontrol grubunu oluşturdu. Çalışma kapsamına alınan tüm hastalardan ilk pansumandan önce, banyo öncesi, taburculukta, ameliyattan sonraki 14. gün yara yeri sürüntü örneği alındı ve lokal enfeksiyon belirtisi açısından değerlendirildi. Ameliyattan bir ay sonra hastalar tarafından çekilen yara bölgesi fotoğrafları telefon aracılığıyla araştırmacıya gönderildi. Tüm sonuçlar sternal yara enfeksiyonu gelişimi açısından bir Enfeksiyon Kontrol Komitesi Üyesi tarafından değerlendirildi. Her iki gruptaki hastaların ağrı, konfor ve memnuniyet düzeyleri“Görsel Kıyaslama Ölçeği Formu”ile değerlendirildi. Araştırma uygulanmadan önce girişimsel olmayan klinik araştırmalar etik kurulu, kurum ve hastalardan yazılı izin alındı. Araştırmanın verileri, Statistical Package For Social Science (SPSS) 18.0 programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of baths taken 48-72 hours after Median Sternotomy on wound infections, pain and healing comfort of patients. The randomized and controlled Intervention study was composed of a total of 51 patients older than 18 who had undergone coronary artery bypass graft surgery in the Cardiovascular Surgery Clinic of a university hospital in the period of December 2016-September 2017. 26 patients who were given baths in the 48-72 hours after the surgery constituted the Intervention group while 25 patients who were not given baths until after their sutures were removed made up the Control group. Swab samples were taken from the wound sites of all patients participating in the study before the first dressing, before bathing, during discharge and on the 14th day of the surgery and these samples were evaluated for local infection symptoms. Photos of wound sites taken by the patients one month after the surgery were sent to the researcher via phone. All results were assessed by an Infection Control Committee for the development of sternal wound infection. The pain, healing comfort and satisfaction levels of all patients in both groups were evaluated by using“Visual Analog Scale Form”. Before the implementation of the study, written permissions were received from non-Intervention clinical studies ethics board, the institution and the patients. Study data were analyzed with the help of Statistical Package for Social Science (SPSS) 18.0 program.