Erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun ailede alkol ve madde kullanımı ile ilişkisi
The relation between adult attention deficit hyperactivity disorder and alcohol and substance use in the family
  1. Tez No: 494551
  2. Yazar: EZGİ COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada alkol bağımlısı erişkinlerde Dikkat Eksikliği ve .Hiperaktivite Bozukluğu belirtileri, erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda aile alkol-madde kullanım özelliklerinin etkisi incelenmiştir. Bu amaçla deney grubunda alkol bağımlılığı tanısı almış 50 katılımcı ile 50 sağlıklı katılımcının oluşturduğu toplam 100 kişilik bir örneklem kullanılmıştır. Her gruba“Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS)”, 'Stroop TBAG Formu' ve Bağımlılık Profil indeksi' uygulanmıştır. BAPİ bağımlılık şiddeti toplam puanı ile Stroop Testi arasında korelasyon bulunmamıştır. BAPİ bağımlılık şiddeti toplam puanı ile DSM-V kriterleri arasında yüksek şiddette ve pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Bu sonuca göre bireylerin BAPİ bağımlılık şiddeti arttıkça DSM-V kriterleri de artacak ya da BAPİ bağımlılık şiddeti azaldıkça DSM-V kriterleri de azalacaktır. Alkol bağımlılarından oluşan grup Stroop Testi TBAG Formunun; 1. Siyah Basılmış Renk İsmi Okuma Bölümü, 2. Renkli Basılmış Renk İsmi Okuma Bölümü ve 3. Şekil Rengi Söyleme Bölümünü kontrol grubundan daha uzun sürelerde tamamlamışlardır. Alkol bağımlısı olanlar ile olmayanların hiperaktivite/dürtüsellik puanları arasında istatistiksel .olarak anlamlı bir farklılık mevcuttur.:Alkol bağımlısı grubun hiperaktivite/dürtüsellik toplam puan ortalaması kontrol grubuna göre daha yüksektir. Yapılan bağımsız örneklem t testi sonucunda kadın .ve erkeklerin“Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği”alt boyutları toplam puanları anlamlı farklılık görülmemiştir. Ailede alkol kullanımı değişkeni ve Alkol Bağımlısı. ve kontrol grupları arasında istatistiksel anlamlı fark yoktur.: Alkol Bağımlısı Gruptaki katılımcıların 28'inde ailede alkol kullanımı varken 22 kişide yoktur. Kontrol grubundaki 24 kişinin ailesinde alkol kullanımı varken 26 kişinin ailesinde yoktur. Ailesinde alkol kullanımı olan ve olmayanların Erişkinler .İçin Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu .Ölçeği puanları arasında istatistiksel anlamlı bir fark mevcut değildir.. Katılımcıların medeni durumları için hiperaktivite/dürtüsellik puanları arasında istatistiksel anlamlı bir fark. vardır.: Ayrı yaşayan ve boşanmışların hiperaktivite/dürtüsellik toplam puan ortalaması en yüksekken evlilerin hiperaktivite/dürtüsellik toplam puan ortalaması en düşüktür. Yüksek puanın yüksek hiperaktivite/dürtüsellik özelliklerini gösterdiği esas alınırsa ayrı yaşayan ve boşanmış kişilerde hiperaktivite/dürtüsellik en yüksek evlilerde ise en düşüktür. Sonuç olarak; Alkol bağımlılarında dikkat işlevleri, DEHB belirtileri ve DEHB' ye eşlik eden sorunlar daha fazla görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study,“Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder”symptoms. in alcohol .dependent .patients., the effect of family alcohol ..consumption on“Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder”were examined. In the study, 50 participants diagnosed as alcohol dependent were in the. .experiment group and 50 normal participants .were in the .control .group.. First,“Turkish version of the Adult ADHD Self-Report Scale”,“The Addiction Profile Index (API)”and“Stroop T-BAG”version were administered to both groups. There was ..no correlation between. the score of“API”and the .“Stroop Test T-BAG Form”.. There was positive and high correlation between the total score of API and DSM-V Criteria. According to this result, if the .score of“API”increase, the criteria of DSM-V increases.. if the .score of API decrease, the criteria of DSM-V decreases. The results of Stroop Test TBAG version reviewed that the group of alcohol dependents completed Part 1 (reading the columns of black words), Part 2 (Reading the columns words) and Part 3 (Reading the colours of coloured figures) of this test in a longer time than the control group. A statistically significant difference was. found between. the .total score of hyperactivity / impulsivity of those who were alcohol dependent and those who were not: The total score of hyperactivity / impulsivity of the alcohol dependent group is higher than the control group. As a result of the“independent sample t test”, there was no significant difference in the total scores of the subscales of“Turkish version of the Adult ADHD Self-Report Scale for men and women”. There were. no statistically ..significant differences .between the family alcohol consumption and alcohol dependent and control group: In alcohol dependent group, 28 participants' family members use alcohol and in the control group 24 participants' family members use alcohol. There was. no .statistically significant. difference between. the scores .of“Adult ADHD Self-Report Scale”with and without alcohol use in their families. There is a statistically significant ..difference between.. the total score .of hyperactivity / impulsivity for the marital status of the participants: the highest total score of hyperactivity / impulsivity of the living alone, divorced and living separate from family participants and the average score of hyperactivity / impulsivity is the lowest among the married. If the high scores indicate high hyperactivity / impulsivity, which is the lowest in married. As a result; attention deficit problems, ADHD symptoms, problems associated with ADHD were detected more often in alcohol dependents.