Remisyonda şizofreni hastalarındaki obsesif kompulsif belirtiler ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtilerinin intihar davranışı üzerindeki etkisi
The effect of obsessive compulsive symptoms and attention deficit and hyperactivity symptoms on suicidal behavior in patients with schizophrenia in remission
- Tez No: 934123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ESRA ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
AMAÇ: Şizofreni tanılı hastalar, intihar davranışı açısından yüksek risk altında olan bireylerdir. Bu hastalarda obsesif-kompulsif semptomlar (OKS) ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) belirtilerinin varlığının, daha uzun hastalık süreci, daha kötü prognoz ve şiddetli semptomlar ile ilişkilendirildiği konusundaki çalışmalar son dönemlerde artış göstermiştir. Bu bağlamda, çalışmamızın amacı, remisyonda olan şizofreni hastalarında obsesif-kompulsif ve dikkat eksikliği/hiperaktivite semptomlarının, intihar davranışıyla olan ilişkisini araştırmaktır. Çalışmamız, eşlik eden bu belirtilerin intihar davranışı üzerindeki etkilerini inceleyerek, intiharı engellemeye yönelik tedavi protokollerinin geliştirilmesine destek olmayı amaçlamaktadır. YÖNTEM: Bu çalışmaya DSM-5 ölçütlerine göre tanı almış 115 remisyonda şizofreni hastası dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan hastalara Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS), Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (Y-BOCS) ve Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği (BİDÖ) uygulanmıştır. Andreasen ve ekibinin hazırladığı ölçütlere göre remisyon döneminde olan ancak muayene sırasında depresyon kriterlerini karşılamayan hastalar çalışmamıza katılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Individuals diagnosed with schizophrenia are at high risk for suicidal behavior. Recent studies have shown an increased association between the presence of obsessive-compulsive symptoms (OCS) and attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) symptoms in these patients, with a longer disease course, worse prognosis, and greater symptomatic severity. In this context, the aim of our study is to investigate the relationship between obsessive-compulsive and attention deficit/hyperactivity symptoms and suicidal behavior in schizophrenia patients in remission. By examining the effects of these comorbid symptoms on suicidal behavior, our study aims to support the development of treatment protocols aimed at suicide prevention. METHOD: This study included 115 schizophrenia patients in remission, who were diagnosed according to the DSM-5 criteria. The participants were assessed using the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), the Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS), the Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale (Y-BOCS), and the Beck Scale for Suicide Ideation (BSSI). According to the criteria developed by Andreasen and colleagues, patients in the remission phase who did not meet the criteria for depression during the examination were included in our study.