Euphorbia nicaeensis all. subsp. glareosa (pall. ex bieb) a.r. smith var. lasiocarpa boiss ekstresini içeren yarı katı dozaj şeklinin geliştirilmesi
Improvement of half solid dosage which contains receipt of euphorbia nicaeensis all. subsp. glareosa (pall. ex bieb) a.r. smith var. lasiocarpa boiss
  1. Tez No: 494596
  2. Yazar: BURCU AKYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL ÖYKÜ ÇETİN UYANIKGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmakokinetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamızda seçilen bitki türü olan Euphorbiaceae familyasına ait olan Euphorbia nicaeensis all. subsp. Glareosa (Pall. Ex Bieb) A.R. Smith var. lasiocarpa Boiss'in ekstresi ilk defa bir jel formülasyonu için kullanılmıştır. Türün ait olduğu familya çeşitli tıbbi tedavilerde ve antiinflamatuar olarak kullanılmaktadır. Jel formülasyonu hazırlanmadan önce izolasyon çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışma verilerinin ışığında izole edilen saf molekül üzeriden UV spektrum için absorbans değerleri ve nm'ler bulunmuştur. Absorbans değerlerine uygun kalibrasyon eğrisi çizilmiştir. %0.6'lık bitki ekstresi içeren jel formülasyonları hazırlandıktan sonra toksik değer ölçümü için, sitotoksiste testi uygulanmış ve EC50 değeri hesaplanmıştır. İn-vitro salım deneyleri yapılan jel formülasyonun yüzde kaçının serbest kaldığı belirlenmiştir. Hazırlanan jel formülasyonun stabilite testleri yapılarak 0., 1., 3. ve 6. Aylarda alınan örnekleride fiziksel kontroller ve reolojik ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our search is about Euphorbia nicaeensis all. ssp. glareosa (Pall. Ex Bieb) A.R. SMITH lasiocarpa Boiss which is among Euphorbiaceae plant familia. The extract has been first used in gel formulation. The familia belonging this plant is being used for many treatment and being used as anti-inflamatuar. Isolation process has been made before preparation of gel formulation. Through the light of this search, abrorbance level for UV spectrum and nm was found by isolated pure molecule. The absorbance values are plotted according to the calibration curve. After preparation of gel formulation consisting of %0.6 plant extract, cytotoxiticity tes was applied and EC50 degree was calculated. In-vitro experiments has observed how much percent of gel formulation was omitted. Pysical and reologic measurement have been done in examples of prepared gel formulation stabilised tests through 1, 3 and 6 month.