Euphorbia heteradena joup. et spach bitkisinin kimyasal bakımdan incelenmesi
Phytochemical investigation of Euphorbia heteradena joup. et spach
  1. Tez No: 79767
  2. Yazar: A. ASLI BARLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
5. ÖZET Bu çalışmada Euphorbia heteradena Jaub. & Spach bitkisi kimyasal bakımdan incelenmiştir. Bitkisel materyal etanol:su (1:1) ile maserasyon yöntemi ile ekstre edilmiştir. Bu ekstre bir ayırma hunisi yardımı ile önce hekzan ve daha sonra kloroform ile ekstre edilerek iki kısma ayrılmıştır. Tek maddeleri elde etmek için kloroform ekstresi sütun kromatografisinde fraksiyonlandınlmış ve her fraksiyon ince tabaka krömatografisinde içerdiği maddeler bakımından kontrol edilmiştir. Tek maddelerin saflaştırılması işlemlerinde preparatif ince tabaka kromatografisi yöntemi kullanılmıştır. Toplam 8 bileşik elde edilmiştir. Bileşiklerden üç tanesi triterpen, iki tanesi norisoprenoid yapıda, ikisi kumarin, bir tanesi aromatik bileşik olup yapıları spektroskopik yöntemlerden yararlanılarak açıklanmıştır. Vomifoliol-4-p-D-glikozid yapısındaki bileşik doğal olarak ilk kez Euphorbia heteradena türünden elde edilmiştir. Diğer 7 bileşik, 24-metilen sikloartanol, sikloart-25-en-3|3,24-diol, sikloart-22-en- 3p,25-diol, scopoletin, 3,4,3'-trimetoksi ellagic asit, syringic asit, vomifoliol diğer bitki türlerinden daha önce elde edilmiş olan bilinen bileşiklerdir. Yeni ve bilinen bileşiklerin yapı tayinleri UV, İR, !H NMR, 13C NMR (APT), spin-decoupling ve kütle spektroskopisi yöntemlerinden faydalanılarak yapılmıştır. Bütün spektral bulgular ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY In this study, Euphorbia heteradena Jaup. & Spach was investigated chemically. The plant was macerated with ethanohwater (1:1). The resultant extract was further extracted with hexane and chloroform successively in a separatory funnel. The chloroform extract was fractionated using column chromatography. The existence of the substances presumably consisted by the obtained fractions were checked by thin layer chromatography. Chromatographic methods were used to obtain single compounds and were achieved by preparative thin layer chromatography. Totally 8 substances were isolated from Euphorbia heteradena Jaub. & Spach. Three of these compounds are triterpens, two are coumarins, one is an aromatic compound, and two have norisoprenoid structures. The structures of the compounds were identified by spectroscopic methods. Vomifoliol-4-p-D-glycoside was isolated for the first time from Euphorbia heteradena. Other 7 compounds 24- methylencycloartanole, cycloart-25-ene-3p,24-diol, cycloart-22-ene-3P,25-diol, scopoletin, 3,4,3'-trimethoxy ellagic acid and vomifoliol are known compounds and they have been previously from other plant species. Structure determination for the new and the known compounds were performed using spectral methods such as UV, IR, !H NMR, 13C NMR (APT), spin-decoupling experiments and mass spectroscopy. The spectral data were discussed in detail. 89