Euphorbia rigida ve ayçiçek küspesinin hızlı pirolizi ve hidropirolizi
Fast pyrolysis and hydropyrolysis of sunflower bagasse and euphorbia rigida
- Tez No: 67441
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN PÜTÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
IV ÖZET Dünya nüfusunun hızla artmasına ve endüstrileşme ve hızlı şehirleşmeye bağlı olarak enerji ihtiyacı da hızla artmaktadır. Birincil enerji kaynaklarının bu şekilde kullanılması, gelecekte ihtiyaca cevap verecek olmaması, araştırmacıları yeni enerji kaynaklan bulmaya yöneltmiştir. Çevreyi kirletmeyen, kolay bulunabilen, kimyasal madde ve özellikle taşınabilir yakıt üretimi için uygun olan, yenilenebilir enerji kaynakları arasında, özellikle gelişmekte olan ülkelerde uygulama alanı en geniş olanı biyokütledir. Yapılan bu çalışmada, alternatif enerji kaynağı olarak incelenen, Euphorbia rigida, özütlenmiş Euphorbia rigida ve ayçiçek küspesi seçilmiştir. Euphorbia rigida Euphorbiaceae familyasına ait bir bitki olup, Ülkemizde kıraç arazilerde yetişmekte ve hiç bir şekilde değerlendirilememektedir. Ayçiçek küspesinin ise hayvan yemi ve direkt yakma olarak kullanılmasından başka değerlendirme alanı bulunmamaktadır. Euphorbia rigida, özütlenmiş Euphorbia rigida ve ayçiçek küspesinin sentetik yakıt üretimi amacıyla değişik koşullarda pirolizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında hammaddelerin pirolizi gerçekleştirilmiş ve piroliz sıcaklığı, ısıtma hızı, sürükleyici gaz akış hızı, parçacık boyutu gibi piroliz değişkenlerinin, piroliz ürün verimlerine etkisi araştırılmıştır. İkinci aşamada ise, hidropiroliz deneyleri gerçekleştirilmiş ve piroliz değişkenleri olarak hidropiroliz basıncı, hidropiroliz sıcaklığı, ısıtma hızı ve sürükleyici gaz akım hızlan incelenmiştir. Böylece Euphorbia rigida, özütlenmiş Euphorbia rigida ve ayçiçek küspesi'nin pirolizi ve hidropirolizinde en yüksek sıvı ürünün elde edilmesine uygun koşullar araştırılmıştır. Çalışmada elde edilen sıvı ürünlerin (katran) İR ve lH NMR, spekturumları alınmış, elementel analizleri yapılmıştır. Euphorbia rigida piroliz sıvı ürününün benzetimli distilasyonu yapılıp, fraksiyonların günümüzde yaygın kullanımı olan petrol türevlerinden kerosen ve dizel yakıtın benzetimli distilasyon eğrileri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca sıvı ürünler sütun kromatografısinde fraksiyonlara ayrılmış, fraksiyonların İR spekturumları alınmış, elementel analizleri gerçekleştirilerek molar gösterimleri ortaya konmuştur. Bundan başka alt fraksiyonların, FTIR spektrumları, alifatik, aromatik alt fraksiyonların gazkromatogramları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The need for energy have been increasing sharply due to rapid increase in world population, industriliasation and urbanisation. The extensive use of primary energy sources has lead researchers to find new energy sources. Among the renewable energy sources which are environmently, friendly, widely available and suitable in terms of chemical content and especially for transportable fuel production, biomass is used widely in developing countries. In this study, Euphorbia rigida, extracted Euphorbia rigida and sunflower bagasse were investigated as an alternative energy source. Euphorbia rigida, a plant belonging to Euphorbiaceae family, is grown in arid land of Turkey and is not utilised in any way. On the other hand, sunflower bagasse is only used as animal feed and direct solid fuel in domestic stoves and central heating boilers. Euphorbia rigida, extracted Euphorbia rigida and sunflower bagasse were pyrolysed under various conditions to produce synthetic fuel. In the first part of the study, raw materials are pyrolysed and the effect of pyrolysis parameters such as pyrolysis temperature, heating rate, gas flow rate, particle size on the pyrolysed product yield was investigated. In the second part, hydropyrolysis experiment were carried out and hydropyrolysis pressure, temperature, heating rate, gas flow rate were studied as pyrolysis parameters. As a result the conditions for highest liquid fuel yield were optimised. Liquid product produced in this study were characterised by Infrared spectroscopy (IR) and proton nuclear magnetic resonance spectroscopy ^H-NMR) and elemental analyses. Simulated distillation of Euphorbia rigida pyrolysis liquid was undertaken and fractions obtained from this were compared with commonly used petroleum derivatives such as kerosene and diesel fuel. Also liquid product were fractioned in column chromatography, IR spectra and elemental analysis of fractionates were taken and type of hydrocarbons were found. Finally fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), spectra of subfractions and gas chromatography of aliphatic and aromatic subfractions were obtained.