Outcomes by visa category for immigrant workers in The United States
ABD'de göçmen işçilerin vize kategorisine göre çıktıları
  1. Tez No: 560815
  2. Yazar: ALİCAN ÖDEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN BEKİR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu makale ABD'ye 1972 ve 2000 yılları arasında göç etmiş göçmenlerin becerileri arasındaki farkları birden çok data seti kullanarak inceliyor. Çalışmamızın odak noktasında beceri farklılıklarının belirleyicisi olan ülke ve vize kompozisyonlarının etkileri var. Sonuçlarımız farklı vize kategorileriyle gelen göçmenler arasındaki beceri farklılıklarının bölgesel kompozisyonlardaki farklılıkltan ziyade iş vize kategorisinin seçiciliğinden kaynaklandığını gösteriyor. Bu olguyu ileri sürdükten sonra bahsi geçen seçiciliğin göçmenler için faydalı iş gücü piyasası çıktıları sağlayıp sağlamadığını inceledik. Empirik olarak ileri sürüyoruz ki iş vizesine sahip göçmenler kazanılan gelir, ücret geliri, istihdam statüsü, iş gücü katılım statüsü, yoksulluk statüsü ve ingilizce becerisi konularında daha iyi performans gösteriyorlar.
Özet (Çeviri)
This paper tries to understand the skill differentials of immigrants in the U.S. whose year of immigration is between 1972 and 2000 by using multiple micro level data sets. We mainly focus on multiple effects which determines skill and age levels of immigrants, namely country and visa composition effect. Our results indicate that the skill differentials between employment and visa categories is related to selectivity of employment visa category rather than the differences in regional compositions. After establishing this fact, we examine whether this selection yields beneficial labor market outcomes for immigrants. It is empirically shown that employment visa holders perform much better for all six labor market outcomes which are earned income, wage income, employment status, labor force participation status, poverty status, and English ability.