Diz osteoartritli bireylerde suda ve karada yapılan egzersizlerin ağrı, fiziksel performans, yaşam kalitesi ve kinesiofobi üzerine etkisi
The effects of aquatherapy and land-based exerci̇se on pai̇n, physi̇cal performance, quali̇ty of li̇fe and ki̇nesi̇ophobi̇a in pati̇ents with knee osteoarthri̇ti̇s
- Tez No: 494648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÖZDEN, PROF. DR. SEMA SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızın amacı; Diz osteoartriti tanısı almış hastalarda fizyoterapist gözetiminde suda ve karada yapılan egzersizlerin ağrı, yaşam kalitesi, fiziksel performans ve kinezyofobiye (hareket korkusu) olan etkisini araştırmaktır. 70 diz OA'lı olgu çalışmaya dahil edildi. Kriterlere uygun olan tüm olgular tedavi öncesi basit rasgele sayılar tablosu kullanılarak iki gruba ayrıldı. 35 olgu kara grubu, 35 olgu su grubu olarak ayrıldı. Kara grubu egzersizlerini karada, su grubu egzersizlerini su içinde uyguladı. Her iki gruba da aynı egzersizler aynı fizyoterapist tarafından haftanın 2 günü olmak üzere 6 hafta boyunca uygulandı. Olguların ağrısı Görsel Analog Skala ile, yaşam kalitesi SF-36 yaşam kalitesi anketi ile, fonksiyonel durum KOOS (Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score) ile, fiziksel performans Kısa Performans Bataryası ve hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile değerlendirildi. Olguların kazanç parametreleri tedavi öncesi, 6.hafta ve 12. hafta aynı fizyoterapist tarafından tekrar değerlendirildi. Kara grubunun yaş ortalaması 72,51± 7,24 yıl, vücut ağırlığı 74,5±12,6 kg, VKİ 27,7± 3,4 kg/m², iken su grubunun yaş ortalaması 69,03± 3,88 yıl, vücut ağırlığı 78,9±14,7 kg ve VKİ 28±3,8 kg/m² bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the effects of supervised (by a physiotherapist) land based and aquatic exercises on pain, quality of life, physical performance, and kinesiophobia in patients with knee osteoarthritis (OA) . 70 subjects with knee OA recruited for this study. Cases matching the criteria were randomised into aquatic exercises (n=35) and land based exercises group (n=35). Exercise interventions were conducted two times a week for 6 weeks. Both groups performed the same exercises with the same physiotherapist. Pain, quality of life, functional status of knee, physical performance, and fear of movement of the cases were evaluated with visual analog scale (vas), SF-36 quality of life questionnaire, Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS), Short Physical Performance Battery, and Tampa kinesiophobia scale respectively. The gain parameters of the patients were assessed with the same physiotherapist before treatment and at sixth and twelfth weeks after treatment The mean age of participants'ages in the land-based and aquatic exercise group was 72,51± 7,24 and 69,03±3,88years old, body weight was 74,5±12,6 kg and 78,9±14 kg , BMI was 27,7± 3,4 kg/m² and 28±3,8 kg/m². No significant difference in the participants' demografic information (except age), pain, quality of life, functional status, physical performance and kinesophobia (p>0.05).