Diz osteoartritli bireylerde uygulanan üç farklı fizyoterapi yönteminin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of three different physiotherapy methods among individuals wi̇th osteoarthritis
- Tez No: 513831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM TARAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
DİZ OSTEOARTRİTLİ BİREYLERDE UYGULANAN ÜÇ FARKLI FİZYOTERAPİ YÖNTEMİNİN ETKİNLİĞİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Osteoartrit (OA), primer olarak ilerleyici kıkırdak yıkımıyla sonuçlanan dünyada en sık karşılaşılan romatolojik hastalıktır. En çok diz ekleminde görülür. Çalışmamızda diz OA' lı bireylere uygulanan üç farklı fizyoterapi yönteminin eklem hareket açıklığı (EHA), kas kuvveti, ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Diz OA tanılı 40-65 yaş aralığında 30 hasta çalışmaya dahil edildi ve 3 gruba ayrıldı. Klasik FTR grubuna (n=10) 15 seans ultrason (US), transkutenöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS), hotpack veya coldpack ve ev egzersiz programı uygulandı. Trombositten zengin plazma (PRP) grubuna (n=10) üç doz PRP uygulaması sonrası 15 gün boyunca ev egzersiz programı uygulandı. Kontrol grubuna (n=10) 15 gün boyunca sadece ev egzersiz programı uygulandı. Bireyler tedavi öncesi ve sonrası fiziksel aktivite düzeyi 'WOMAC Skalası', eklem hareket açıklığı (EHA) 'gonyometre', quadriceps kas kuvveti 'manuel kas testi', ağrı 'Visüel Analog Skala' ve yaşam kalitesi 'SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği' kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE EFFECTIVENESS OF THREE DIFFERENT PHYSIOTHERAPY METHODS AMONG INDIVIDUALS WİTH OSTEOARTHRITIS Osteoarthritis (OA) is the most common rheumatological disease in the world that results in progressive destruction of cartilage. It is most commonly seen in the knee joint. The purpose of this study was to investigate the effects of three different physiotherapy methods applied to individuals with knee osteoarthritis, joint range of motion (ROM), muscle strength, pain and quality of life. 30 patients (40-65 years) diagnosed with knee OA were included in the study; the participants were divided into three groups. In the classical FTR group (n = 10) 15 sessions of ultrasonography (US), transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS), hotpack or coldpack and home exercise program were applied. The platelet rich plasma (PRP) group (n = 10) received three doses of PRP followed by home exercise program for 15 days. For the control group (n = 10), only home exercise program was applied for 15 days. Before and after the treatment the participants physical activity levels 'WOMAC Scale', joint range of motion 'Goniometer', quadriceps muscle strength 'manuel muscle testing', pain scale 'Visual Analog Scale' and quality of life 'SF-12 Quality of Life Scale' were measured.