Anormal uterin kanama tedavisinde termal balon ile endometrial ablasyon
  1. Tez No: 58668
  2. Yazar: İSMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA YERGÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu prospektif çalışma, Ocak 1996- Şubat 1997 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde, menoraji tedavisinde endometrial termal balon ablasyon sisteminin klinik etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmek ve histeroskopik endometrial ablasyon ile karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Histerektomi veya histeroskopik endometrial ablasyona aday 30 hasta, yazılı izinleri alınarak çalışmaya dahil edildi. Bütün işlemler ameliyathane ortamında intravenöz sedasyon ile yapıldı. Onaltı cm. uzunluğunda, 3mm. çapında, baş kısmında lateks balonu ve içerisinde ısıtıcı elemanı bulunan kateter transservikal körlemesine uterin kaviteye sokularak steril %5' lik dekstroz solüsyonu ile dolduruldu. Kateterin diğer ucu, ısının 87 °C da idame edilmesi, basıncın monitörize edilmesi ve 8 dakikada işlemin bitmesini sağlamak amacı ile, kontrol ünitesine bağlandı. İntraoperatif ve postoperatif herhangi bir komplikasyon görülmedi. Bütün hastalar, vajinal kanama miktarının değerlendirilmesi amacı ile 3. ve 6. aylarda kontrol edildi. Uterin kavite kontrolü amacı ile 3. ayda endometrial biyopsi yapıldı. Altıncı ayda yapılan kontrolde 21 (%70) hastada düzelme (6 hastada amenore, 3 hastada lekelenme, 9 hastada hipomenore, 3 hastada kanama miktarında belirgin azalma) olduğu görüldü. Dokuz hastada herhangi bir değişiklik olmadı ve histerektomi yapıldı. Endometrial termal balon ablasyon sistemi ile ilgili hazırlayıcı klinik çalışma sonuçları, işlemin literatürdeki histeroskopik ablasyon yöntemleri kadar etkili ve güvenli olduğunu göstermektedir. Ancak çalışmamızda elde ettiğimiz başarı oranları bu çalışmalardan daha düşüktü. Çalışmamızda elde ettiğimiz başarı oranlarının düşük olması ve hasta başına maliyetinin yüksek olması, endometrial termal balon ablasyon sisteminin kliniğimizde menoraji tedavisinde rutin kullanımına engel olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This prospective study was performed to evaluate the clinical effectiveness and safety of the Thermal Balloon Endometrial Ablation System for the treatment of menorrhagia and to compare with those of hysteroscopic endometrial ablation methods at GATA Haydarpaşa Training Hospital Department of Gynecology and Obstetrics between Jan. 1996 and Feb. 1997. All 30 patients were candidates for hysteroscopic endometrial ablation or hysterectomy for menorrhagia and consented to a trial of the thermal balloon technique of ablation. All procedures were done in the operating room under intravenous sedation. A 16-cm long, 3-mm diameter catheter with a latex balloon at its tip, housing a heating element, was inserted blindly transcervically into the uterus and filled with sterile 5% dextrose in water solution. The catheter was connected to a control unit that maintained the temperature at 87 °C, monitored the pressure, and terminated the treatment after 8 minutes. There were no intraoperative or postoperative complications. All of the patients were examined on the third and sixth months to evaluate the amount of vaginal bleeding and an endometrial biopsy was performed to evaluate the endometrium on the third month. At 6th month 21 patients (70%) have shown significant improvement in menorrhagia (amenorrhea 6, staining 3, hypomenorrhea 9, moderate improvement 3). Nine patients had no change in menorrhagia and underwent hysterectomy. Preliminary clinical results related to Thermal Balloon Ablation System show that it effective as much as the hysteroscopic ones and safer than the others. However in our study, the success rate was lower than those of preliminary clinical results and other hysteroscopic ones. Low success rate and cost effect of system have limited its using as a routine procedure in our clinic. 44