Elit ve elit olmayan kaya-spor tırmanıcılarının antropometrik ve bazı fiziksel uygunluk durumlarının karşılaştırılması
A comparison of the anthropometric and some physical fitness characteristics of elit and non elit rock-sport climbers
- Tez No: 138096
- Danışmanlar: PROF. DR. R. GÜL TİRYAKİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET ELİT VE ELİT OLMAYAN SPOR-KAYA TIRMANICILARININ ANTROPOMETRİK VE BAZI FİZİKSEL UYGUNLUK DEĞERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI VATANSEVER Şerife Yüksek Lisans, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tez Danışmanı: PROF. DR. R. GÜL TİRYAKİ SÖNMEZ Mayıs 2003, 75 sayfa Bu çalışmanın amacı, elit ve elit olmayan Türk spor tırmanıcılarının antropometrik ve fizyolojik uygunluk özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya yaşlan 27±4.4 olan 13 elit tırmanıcı ve yaşlan 25+4.9 olan elit olmayan 13 erkek spor tırmanıcısı katılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan testler yaş, tırmanış yaşı, boy, vücut ağırlığı, beden kütle indeksi, yağ ağırlığı, yağsız vücut ağırlığı, sağ ve sol pençe kuvveti, sağ ve sol pinch parmak kuvveti ve bazı solunumsal (VC. FFVİ. PEF, FVC. FER, F50, F25, MEF, MVV) parametrelerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPARISON OF THE ANTHROPOMETRIC AND SOME PHYSICAL FITNESS CHARACTERİSTİC OF ELİT AND NON ELİT SPORT-ROCK CLİMBERS VATANSEVER, Şerife MS, Education of Training Advizer: Prof. Dr. R. GÜL TİRYAKİ SÖNMEZ December 2003, 75 Pages The aim of this study was to compare anthropometric and physiologic characteristics in Turkish elit and non clit sport climbers. Elit sport climbers group comparised 13 sport climbers aged 27±4.4 years and non elit sport climbers group consisted of 13 sport climbers aged 25±4.9 years. The test battery included test of age, years of climbing,experience, height, body mass, % body fat, fat-free mass, body fat mass, right and left grip strenght, right and left pincer strenght and some pulmonary values (VC, FEV1, PEF, FVC, FER, F50, F25, MEF, MVV).