Stria longitudinalis medialis ve lateralis'in morfolojik olarak incelenmesi
Morphologic study of medial and lateral longitudinal tria
  1. Tez No: 494683
  2. Yazar: İSMET DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Anatomy, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş: Corpus callosum (CC)'un dorsal uzunluğu boyunca üzerinde seyreden indusium griseum (IG)'un içerisinde gömülü vaziyette miyelinli liflerin oluşturduğu stria longitudinalis medialis (SLM) ve stria longitudinalis lateralis (SLL) isimli iki ince şerit yer alır. Yapılan literatür taramalarında SLM ve SLL hakkında yapılmış çok az çalışma olduğu tespit edilmiştir. Stria longitudinalis'ler (SL) bugün limbik sistemin kısımları olarak düşünülmektedir. Bizim amacımız alınan bu örneklerin gerekli histolojik prosedürler uygulandıktan sonra Hematoksilen & Eosin (HE), Luxol Fast Blue (LFB) ile histolojik ve nörofilamentle immünohistokimyasal olarak boyanarak ışık mikroskobunda incelemektir. Elde ettiğimiz veriler ışığında, özellikle histolojik ve fonksiyonel açıdan bakir olan, SL hakkında mevcut bilgilerimizi genişletip bilimsel yerini araştırıp bulmaktır. Burdan yola çıkarak SL'in limbik sistem ve bileşenleriyle var olduğu düşünülen fonksiyonel ilişkisinin sağlam temellere dayandırılması için morfolojik özelliklerinin ortaya çıkarılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda kullandığımız bu histolojik boyaların mevcut olan uygulama protokollerinin çalışmamızda revize edilip edilemeyeceğini tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda %10 formaldehit çözeltisiyle fikse edilmiş, makroskobik patolojisi gözlenmeyen ve doku bütünlüğü bozulmayan yetişkin kadavra beyin hemisferleri arasından kullanıldı. Elde edilen doku örnekleri fiksatifin etkisinin azaltılması amacıyla Pbs (phosphate buffered saline)'e alındı. Sonrasında histolojik aşamalar için daha elverişli olan %4'lük formaldehit solüsyonu içerisine konuldu. Akabinde dokuyu takip aşamalarına aldık. Doku takibinde dokular, ışık mikroskobunda transillüminasyon tekniğiyle ve HE ve LFB ile incelemeye uygun şekilde hazırlandı. Histolojik süreçler takip edildikten sonra boyanıp hazırlanan preparatlar mikroskopta çeşitli büyütmelerde incelenerek fotoğrafları çekildi. Bulgular: SL, diseksiyon işlemleri sırasında CC'un üzerinde tespit edilip koronal kesitleri alındıktan sonra histolojik süreçler başlatıldı. Genu, truncus, splenium corporis callosi olmak üzere 3 farklı bölgeden kesit alındı. Boyama protokolleri tarafımızca revize edilmiş olunsa dahi, muhtemelen kadavra beyinlerinin uzun süre formaldehit solüsyonlu havuzlarda tutulmasından dolayı, 3 bölgeden de istenilen oranda dönüt alınamadı. Dolayısıyla bu bölümler arasında karşılaştırma yapılamadı. HE ve nörofilament protein kullanılarak yapılan immünohistokimyasal boyama yöntemlerinden istenilen boyama dönütleri ve uygun görüntüler defalarca denenmesine rağmen elde edilemedi. Çalışmamız bu sebeplerden ötürü LFB boyama metodu üzerinden takip edildi. Doku fiksasyonu yapıldıktan sonra boyama metodları kullanılarak SL'in morfolojik özelliklerinin tespiti yapıldı. LFB ile yaptığımız histolojik boyamada öncelikli olarak SL'in IG ve CC'undan ayrımı yapıldı. SL içerisinde, IG ile karşılaştırıldığında, gözle görülür ölçüde multipolar nöronlar tespit edildi. Yine bu bölgede yer yer vasküler yapılar görüldü. Sinir lifleri ile damarların SL içinde aynı düzlemde bir uzanışa sahip oldukları görüldü. Truncus corporis callosi seviyesinde, CC'dan geçip SL içerisinde seyrettiği bölgeden alınan bir kesitte damarların çevresinde oluşan Virchow-Robin boşluğu örnekleri tespit edildi. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda yeterli miktarda beyin dokusu bulunmadığından ve mevcut olan beyinlerin de büyük çoğunluğunun doku bütünlüğü, çalışma alanımız açısından, uygun olmadığından niceliksel olarak sınırlı bir çalışma yapıldı. Buna rağmen, daha önce böyle bir çalışmanın mevcut olmayışının çalışmamıza niteliksel bir değer kattığını düşünmekteyiz. Kullanılan histolojik boyaların mevcut uygulama protokolleri, uzun süreli formaldehit solüsyonuna maruz kalan beyin dokusundan alınan kesitlerden uygun dönütler alabilmek için revize edildi. Bu çalışmamızda limbik sisteme dâhil edilen SL'in anatomik, histolojik, fizyolojik ve nöroradyolojik yönleri başta olmak üzere geniş bir projeksiyonu gösterildi. Histolojik olarak CC, IG ve SL ilk defa aynı görüntü üzerinde tespit edildi. SL'in lifleri, vasküler ve morfolojik yapısı belirtildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: There are two thin strips called medial longitudinal stria (MLS) and lateral longitudinal stria (LLS) formed by myelinated fibers embedded in indusium griseum (IG), which is observed over the dorsal length of the corpus callosum (CC). It has been found that there are very few studies on MLS and LLS in the literature reviews. Longitudinal striae (LS) are now considered to be parts of the limbic system. Our goal is examining our samples with light microscopy by staining histologically with Hematoxylin & Eosin (HE), Luxol Fast Blue (LFB) and immunohistochemically with neurofilament after applying the necessary histological procedures. In the light of the data we have obtained, our objective is expand our knowledge about LS, which is especially untouched in terms of histological and functional, and investigate its scientific place. Starting from this point of view, our goal is reveal the morphological features of LS's functional relationship which is supposed to exist with the limbic system and its components to withstand strong reasons. At the same time, to determine whether these histological stains we used to be revised at the present protocols in our study. Materials and Methods: In our study, adult cadaveric brain hemispheres were used that fixed with 10% formaldehyde solution, without macroscopic pathology and unaffected tissue integrity. The obtained tissue samples were taken into Pbs to reduce the effect of fixative. Subsequently, it was placed in a 4% formaldehyde solution, which is more suitable for histological steps. Later, we took the tissue to follow-through. During following the tissue, the tissues were prepared in accordance with transillumination technique and with HE and LFB by light microscopy. After the histological processes were followed, the preparations that prepared and stained were examined at various magnifications in the microscope and their photographs were taken. Findings: LS was detected on the CC during dissection, and histologic processes were initiated after coronal sections were taken. Sections were taken from three different regions that genu, truncus and splenium parts of the corpus callosum. Even if the staining protocols were revised by us, probably the cadaver brains were kept in formaldehyde solution pools for a long time, so satisfied feedback could not be obtained from the three regions. Therefore, the comparison between these sections did not perform. Although repeatedly tried, desired staining outcomes and suitable images from immunohistochemical staining methods using HE and neurofilament protein could not obtain. For this reasons, our study was followed by LFB staining method. After the fixation of the tissue was done, the morphological features of LS were determined using staining methods. In histological staining with LFB, we described that distinguished between LS and CC and IG primarily. Within the LS structure, when compared to IG, visible multipolar neurons were detected. Vascular structures were also seen in this area. It was seen that the nerve fibers and vessels had an extension in the same plane in LS. At the truncus of the CC level, Virchow-Robin space samples were formed around a section of veins taken from CC where they were seen in LS. Discussion and Conclusion: There was not enough brain tissue in our study and most of the existing brains were inadequate in terms of tissue integrity in our workspace. So, a quantitatively limited study was done. Nevertheless, according to us, the absence of such a study before has added a qualitative value to our study. The current application protocols of the histological stains were revised to obtain appropriate feedbacks from sections of the brain tissue exposed to the long-standing formaldehyde solution. In this study, a broad projection of LS, including the anatomic, histological, physiologic and neuroradiological aspects of LS, included in the limbic system were shown. Histologically, CC, IG and LS were detected on the same image for the first time. LS's fibers, vascular and morphological structure were indicated.