Hipotalamusun ak madde yolları anatomisi
Fiber tract anatomy of the hypothalamus
- Tez No: 632301
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MEMDUH KAYMAZ, DOÇ. DR. ABUZER GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, karışık anatomik yapısının yanısıra çok sayıda fonksiyonu barındıran ve hayati önem arz eden hipotalamusun ak madde yollarını araştırmak amaçlanmıştır. Bu çalışma, Şubat 2019 ve Mayıs 2019 tarihleri arasında Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi A.D. Mikrocerrahi – Nöroanatomi Laboratuarı'nda Ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hızır Alp Mikroşirurji Anatomi ve Ak Madde Laboratuarı'nda yapıldı. 12 adet postmortem insan beyin spesimeni, Klingler metoduna uygun şekilde muamele edildi. Beyin hemisferlerinin lateralden mediale, medialden lateral, süperiordan inferiora ve inferiordan süperiora doğru ak madde lif diseksiyonları, mikrocerrahi seti ile operasyon mikroskobu altında yapıldı ve her aşama üç boyutlu olarak fotoğraflandı. Hipotalamusun anatomisi makroskobik, mikroskobik ve traktografi magnetik rezonans görüntüleme (MRG) eşliğinde incelendi. Kademeli olarak yapılan ak madde lif diseksiyonu çalışması sonucu; Broca'nın diagonal bandı, ventral amygdalahipotalamik lif, stria terminalis, forniks anteromedial hipotalamus ile, singulum, supraoptik komissür, frontopontin yollar hipotalamusun anterolateral kısmı ile medial longitudinal fasikül, dorsal longitudinal fasikül posteromedial hipotalamus ile ansa pedünkülaris, postkommissural forniks, mamillaris princeps fasikül, kortikospinal yol, temporo-parieto-oksipito-pontin yol, medial lemnisküs, mamillotegmental yol, spinotalamik yol, dento-rubro-talamik yol posterolateral hipotalamus ile mamillotalamik yol ve fasikülüs retrofleksusun süperoinferior hipotalamus ile ilişkili olduğunu gösterdik. Güncel fonksiyonel nöroşirurji çalışmalarında hedef olarak ön plana çıkmaya başlayan hipotalamusun var olan anatomik yapısının daha detaylı olarak bilinmesi ile etkin cerrahi sonuçlar almak mümkündür. Sonuç olarak klinikte preoperatif dönemde hipotalamusun yapılarının MR traktografi rekonstrüksiyonu ile bu bölgenin farklı fasikülleri arasındaki üç boyutlu ilişki ortaya konulabilir. Bu sayede derin beyin stimulasyonu, tümör rezeksiyonu gibi operasyonlar için bölgenin güvenli sınırlarını belirlemek mümkün kılınacaktır. Ancak yardımcı yöntemlerin sadece bu bölgenin anatomisinin iyi bilinmesi ile doğru sonuçlar vereceği gerçeğini kabul etmek gerekir.
Özet (Çeviri)
In this study, to research the white matters of hypothalamus which is vital because of its complicated anatomic structure and having many functions is aimed. This study was performed between Februray 2019- May 2019 in Acıbadem University Faculty Of Medicine, Microsurgery- Neuroanatomy Laboratory Of Department Of Neurosurgery and The Gazi Universty Hızır Alp Microsurgery Anatomy and Fiber Disection Laborataries. 12 postmortem human brain specimens were prepared in accordance with Klingler's method. Brain hemispheres were dissected step by step from lateral to medial, medial to lateral, superior to inferior and inferior to süperior under operating microscope and three-dimensional images were captured at every stage. The following structures and their relation with the hypothalamus defined anatomically and radiologically. Diagonal band of Broca, the ventral amygdalohypothalamic fiber, stria terminalis, fornix are related with the anteromedial part of the hypothalamus; the cingulum, supraoptic commissüre, the frontopontine tracts are related with the anterolateral part of hypothalamus; medial longitudinal fasciculus, dorsal longitudinal fasciculus are related with posteromedial part of the hypothalamus; ansa peduncülaris, the postcommissural fornix,the fasciculus mamillaris princeps, the corticospinal tract, the temporoparietooccipitopontine tract, the medial lemniscus, the spinothalamic tract, the mammillotegmental tract and dentorubrothalamic tract, are related with the posterolateral part of the hypothalamus; ,the fasciculus retroflexus, the mammillothalamic tract are lies süperior to inferior part of hypothalamus. More effective results are possible to get when the existing anatomic structure of hypothalamus which has come into prominence as a target in the current functional and conventinal neurosurgery studies. As a result, MR tractography reconstruction of hypothalamus structures in the preoperative cycle in the clinic may reveal 3D relation between the different fascicules of the area. Also, it enables the safe limits of this area for the operation among the Deep Brain Stimulation or tumor resection operation to be done. However, the assistant methods may give accurate results if the anatomy of this area is known well.