İzmir S.S.K. hastanelerinde hemşirelere uygulanan işe alıştırma programlarına ilişkin hemşirelerin görüşleri
- Tez No: 58705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER ARGON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
71 ÖZET İşe alıştırma-uyum programlarının, tam, etkili bir şekilde uygulanması yeni elemanın göreve, kuruma ve çalışma arkadaşlarına olası en iyi uyumunu sağlayacaktır. Dolayısıyla verimlilik artacak, hemşirelik hizmetlerinin kalitesi ve hasta bakım kalitesi yükselecektir. Araştırma İzmir S.S.K. Hastanelerinde hemşirelere uygulanan işe alıştırma programlarının incelenmesi ve bu programlara ilişkin görüşlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, İzmir'deki S.S.K. Hastanelerinde (S.S.K. Tepecik Doğumevi, S.S.K. Tepecik ve S.S.K. Bozyaka) 1 Ocak 1996 - 1 Ocak 1997 tarihleri arasında göreve yeni başlayan 43 hemşire araştırma kapsamına dahil edilmiş, örnekleme gidilmemiştir. Araştırma tanımlayıcı, analitik, kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri bir anket formu uygulanarak elde edilmiştir. Veriler, sayı ve yüzde dağılımları X2 analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, hemşirelerin büyük bir çoğunluğu işe alıştırma programının yetersiz oluduğunu bildirmişlerdir. Hemşirelere işe alıştırma programlarının istenen düzeyde ve etkin bir şekilde uygulanmadığı, programların yetersiz olduğu, yönetici hemşirelerin bu konunun bilincinde olmadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY The complete and effective application of the work orientation programs will provide the new personnel with the best orientation to the new job, colleaques and the institution In this way, the productivity and the quality of nursery services will be improved. The research is done to inspect the research program and to find out the point of view of the nurses and it is held in Social Secury Department (S.S.K.) hospitals in İzmir. The 43 nurses who have started to work at the above mentioned hospitals between 1 Jan. 96 - 1 Jan. 97 are included to this project and no sampling is done. The research done is an analytical, definitive, cross - examined one and the data of it is obtained by using questionaire forms that are evaluated using X2 analysis. When the findings of the research are evaluated, it came out to be that the majority of the nurses has found it inadequate. It has been found that the work orientation program could not be applied to the nurses effectively and at a desired level and the programs are insufficient and the director nurses are not aware of this fact.